2018 Yaz Gündönümü

space-1

“GÜNEŞİN DURDUĞU GÜN”

21 Haziran 2018 Yaz Gündönümü

  Kuzey yarıküre için 21 Haziran tarihi en uzun gün ya da diğer adıyla Yaz Gündönümüdür.

  Eski uygarlıklardan bu yana gündönümleri özel bir yer edinmiştir ve hatta bazı kadim uygarlıklarda tapınaklar ve ibadethaneler gündönümünde tamamen güneş alacak şekilde inşa edilmiştir. Antik inanışlarda “Güneş’in o gün durduğu” ve Yaz Gündönümünün bu şekilde oluştuğu rivayet edilir.

  Bu gün, Güneş'in güneye doğru yolculuğa başladığı (Kış Gündönümü) altı aylık dönem olan Dakshinayana'nın başlangıcını işaret ediyor.

  Güneş doğu inancın da “Nedensel Beden’i” temsil eder. Nedensel Beden ruhun, tüm geçmiş karmalarını, gerçekleştirdiklerini ve gerçekleştiremediklerini barındıran bedendir. Kişi bu bedeninden kurtulduğu (Aydınlandığı) an artık kişiyi bağlayıcı hiçbir şey kalmamakta ve kişi kendi gerçek varlığını, yani tüm bedenlerin ötesinde ÖZBEN olduğunu anlamaktadır.

  Vedik Astroloji de Güneş Ruhun Karakası yani temsilcisidir. Ayrıca bağışıklık sistemimizden de sorumludur. 21 Haziran günü bu sebeple içimizde ki Güneş’i de fark etmek ve görmek için iyi bir fırsattır.

  Vedik Astroloji de ayrıca haftanın her gününün bir gezegen temsilcisi vardır ve Perşembe gününün temsilcisi Jüpiter’dir. Jüpiter bizim inanışlarımız, ruhsal ve spritüel tarafımızın aydınlık yüzüdür ve Perşembe günleri her türlü ritüel, ibadet ve meditasyon için son derece uygun bir gündür. Yaz Gündönümünün bu güne denk gelmesi sevindirici. 21 Haziran günü sabah ve akşam yapacağınız ruhsal çalışmalar adına son derece güçlü enerjiler barındıran harika bir gün. Bunu değerlendirmenizi ve bugün kendinize vakit ayırmanızı öneririm.

  Vedik Astrolojiye göre bu yaz gündönümünde Güneş İkizler burcunda. Ama tam karşısında yani Yay burcunda Satürn ona bakıyor; Bu da bize içimizde ki Güneş’i bulmamızın (Aydınlanmanın) sabır, kararlılık, disiplin ve azmi gerektirdiğini vurgulamakta. Güneş’in parlak enerjisi ile Satürn’ün karanlık enerjisi arasında her zaman bir zıtlık vardır. Bu yüzden eğer bugün ruhsal çalışma tercihinizi meditasyondan yana kullanmak isterseniz ellerinizi “Apana Mudra” pozisyonunda tutmanız bu enerji zıtlığını gidermenize yardımcı olacaktır.

Yaz Gündönümünün içinizde ki güneşi aydınlatması dileğiyle

Sevgi ve Işık Sizinle Olsun

Vedik Astroloji Evi

20.06.2018

NOT: “Mudra” Sanskritçe de “işaret, mühür” anlamına gelmektedir. Çok daha derin anlamları olmakla birlikte Mudra’lar bedenimizde ki enerjileri dengelemeye ve düzenlemeye yardımcı olur ve Yoga’da kullanılır. Apana Mudra, beyine dengeleyici bir etki vermekle birlikte ruhsal düzeyde, sabır, huzur duygusu ve uyum verir. "Apana Mudra"; Yüzük ve orta parmağınızı kıvırın ve başparmağınızı üstlerine dokundurun. Diğer parmakları dik durumda bırakın.