Aralık 2018

sideral-2

ARALIK 2018 VEDİK ASTROLOJİ BURÇ YORUMLARI

2018 yılının son ayına geldik. Bu yılı yoğun enerjiler, güçlü tutulmalar, sert ve zorlayıcı kavuşumlar ama en önemlisi harika dönüşümlerle tamamlıyoruz. Zorlandık mı? Evet, Biraz yorulduk mu? Evet, ama gezegenlerin vadettiği enerjileri doğru kullananlarımız harika dönüşümlere şahit oldu. Her zaman belirttiğim gibi Astroloji bir fal ya da bir kehanet aracı değildir. Yaşadığımız bu evrende gezegenlerin, yıldızların bizler üzerinde yarattığı enerjisel etkileri inceleyen bir daldır. Vedik Astroloji bir olasılıklar denizidir. Bize nereden geldiğimizi, nereye gitmemiz gerektiği ile ilgili olasılıkları sunar. Ama başlangıç noktamızdan ulaşacağımız noktaya nasıl, ne zaman, hangi yoldan gideceğimiz tamamıyla özgür irademiz ve seçimlerimiz ile belirlenir. İşte bu noktada Vedik Astroloji ne zaman atağa kalkabileceğimizi, ne zaman durmamız ve dinlenmemiz gerektiği ile ilgili datalar sunar. Bu dataları doğru okumayı öğrendiğimizde yolda karşılaşmamız muhtemel engelleri de bertaraf etmiş oluruz. Astrolojiye bu açıdan bakmak yerinde ve doğru bir yaklaşımdır.

Gelelim Aralık ayında ki gezegen hareketlerine. Öncelikle bir süredir sinir sistemimizi, iletişimimizi ve duygusal tepkilerimizi zorlayan Merkür Retro’su 7 Aralık itibariyle son bulmuş olacak. Her ne kadar pek geçinemedikleri Jüpiter ile beraber olsa da Retro da verdiği sert etkilerden sıyrılmamızı sağlayacak.

Bence aralık ayının en önemli hareketi ayın 16’sı itibariyle Güneş’in Yay burcuna geçişi olacak. Satürn ile yapacağı kavuşum özellikle Ay Burcu Yay olanlar, Yay yükselenler için zorlayıcı olan bu kavuşumdan tabi ki her burç nasibini alacak. Satürn ve Güneş birbirlerini hiç sevmezler, adeta düşman gibidirler. Bu kavuşum da Satürn’ün Güneş’in etkisiyle Yanık pozisyonda olacağını da düşünürsek zorlayıcı enerjileri açığa çıkaracağını söyleyebiliriz. Yengeç yükselenlerin ve Boğa yükselenlerin bu süreçte sağlıklarına dikkat etmelerinde fayda var.

sideral-1

Vedik Astrolojiye göre Yeni Ay 7 Aralık tarihinde Akrep burcunda ve Jyestha takımyıldızında gerçekleşecek. Jyestha Merkür tarafında yönetilen bir yıldızdır ve sembolü İlahi Çark’tır. Hint kaynakları bu yıldızda doğanların evrensel enerjiler tarafında korunduğuna inanırlar. Liderlerin, toplumda önemli yerde ki kişilerin haritalarında bu yıldıza sıklıkla rastlanır. Saygınlığı ve imajı ön planda tutan bu yıldızın enerjisi yüksektir. Özellikle Akrep Yükselenler için Yeni Ay enerjisi hayatlarına dair bazı planları harekete geçirmek için itici güç oluşturabilir.

Geçtiğimiz ay Ketu kıskacından kurtulup Kova burcuna geçiş yapan Mars ise ayın 23’ü itibariyle Balık burcuna geçecek ve 2018 yılını bu burçta tamamlayacak. Bu tarihten itibaren Yükselen Balık burçlarını gergin enerjiler beklemekte. Ayrıca Yengeç Yükselenler ve Aslan Yükselenler bu dönemde sağlıklarına dikkat etmeli ve kazalara karşı dikkatli olmalılar.

Venüs ise yılın son ayını kendi yönettiği Terazi burcunda geçirecek ve olumlu enerjilerini bizlere yansıtacak. Koç, İkizler ve Terazi yükselenler ilişkilerinde hareketli bir ay geçirebilirler.

Zodyak’ın ağır topu Satürn ise yılın tamamında olduğu gibi Aralık ayını da Yay burcunda geçirecek ve yukarıda da bahsettiğim gibi özellikle ayın 16’sından sonra Güneşin yanına gelmesiyle enerjilerini rahat yansıtamayacağı Yanık pozisyona geçecek.

Yılın son Dolunayı ise Vedik Astrolojiye göre 22 Aralık tarihinde İkizler burcunda ve Aridra Takımyıldızında gerçekleşecek.

ÖNEMLİ NOT: Bu sitede yer alan tüm astrolojik bilgiler tamamı ile Hint/Vedik Astrolojisine göre yapılmaktadır. Vedik Astrolojiye göre Yükselen ve Ay burcunuzu bilmiyorsanız ve burç takiplerinizi Batı Astrolojisine göre yapıyorsanız buradaki yorumlar sizin yanlış yönlenmenize sebebiyet verebilir. Vedik Astrolojiye göre Yükselen ve Ay burcunuzu öğrenmek için buraya tıklayınız.

koç

Yükselen veya Ay burcu KOÇ olanlar

Merkür’ün ayın 6’sında Retro sürecini sonlandıracak olması sebebiyle maddi kazançlar anlamında hareketli bir döneme girebilirsiniz. Yeni Ay sürecinin de sizi bu konularda enerjileri ile destekleyecek. Ama özellikle ortaklı yürütülen işlerde gerginlikler olabileceğini, iletişiminizde dikkatli olmanız gerektiğini göz önünde bulundurun.

Ayın 16’ından sonra Güneş’in Yay burcuna geçişi ile birlikte ruhsal ve duygusal ikilemler ve gel gitler yaşamanız olası.

Bu ay üzerinizde ki olumlu parasal enerjiyi ayın 23’üne kadar ara ara gerginlikler verse de Mars da destekliyor olacak. Ancak bu tarihten sonra Balık burcuna geçecek olan Mars bu konularda dikkatli davranmanız gerektiğine işaret ediyor.

22 Aralık tarihinde gerçekleşecek Dolunay ise daha önceden planlanmış kısa vadeli bir projenizi netleştirmeniz, hayata geçirmeniz adına destekleyici enerjilerini sizlere yansıtıyor olacak.

boğa

Yükselen veya Ay burcu BOĞA olanlar

Aralık ayında da Venüs etkisiyle sağlık alanlarında dikkatli olmanızda fayda var. Merkür’ün geri hareketini sonlandırmasıyla beraber ortaklı işlerinizde verimli enerjiler almaya başlayacaksınız.

Ayrıca Jüpiter’in konumu da ilişkiler anlamında size olumlu enerjiler vermeye bu ay devam edecek. İş ve kariyer anlamında ayın 23’üne kadar ani gelişmeler, bazı gerginlikler ama fırsatlarda yaşamanız muhtemel. İş alanlarında hareketli bir ay geçireceksiniz. Ayın 23’ünden sonra belirlediğiniz hedeflere ulaşma anlamında kendinizi motive hissedebilirsiniz.

Özellikle Ay Burcu Boğa olanların Ashtamathu Shani sürecinde olduğunu düşünürsek ayın 16’sı itibariyle Güneşin yanına gelmesiyle Yanık pozisyona düşeceğinden özellikle maddi alanlarda hassaslıklar verebilme ihtimali yüksek. Adımlarınızı dikkatli atmanızda fayda var. Ayrıca bu süreçte aile büyüklerinin sağlık problemleriyle uğraşmanız da muhtemel.

Yeni Ay süreci Merkür’ün olumlu enerjileriyle birlikte ortaklı işlerinizle alakalı yeni girişimler başlatma olasılığınız bulunmakta. Dolunay süreci ile birlikte maddi konularda güzel dönüşümler alacağınız bir etkide olacaksınız.

ikizler

Yükselen veya Ay burcu İKİZLER olanlar

Aralık ayı Venüs etkisiyle ilişkiler anlamında sizlere olumlu enerjiler yansıtmaya devam edecek.

Ayın ortalarına kadar mesleki anlamda kendinizi güçlü hissetseniz de ufak sorunların büyümesine de şahitlik edebilirsiniz. Bu süreçte sakin ve akılcı davranmanızda fayda var. Özellikle Yeni Ay sürecinde iş koşullarında gerginliklerle uğraşmanız olası.

Ayın ortasında itibaren işiniz ile ilgili kısa bir yolculuk ortaya çıkabilir. Ayın 23’üne kadar aksaklıklara ve kazalara karşı da dikkatli olmanızda fayda var. Ay sonuna doğru işiniz ile ilgili ani gelişmelere şahitlik edebilirsiniz. Esnek davranmanız yerinde olacaktır.

Ayın 16’sından itibaren ikili ilişkilerinizde sabrınızın sınandığını hissedebilir ve ani öfke patlamalarına şahit olabilirsiniz. Satürn’ün Yanık pozisyonu nedeniyle bu süreçte alınganlıktan uzak, sakin ve mantıklı davranmanız olası sürtüşmeleri ve gerginlikleri azaltacaktır.

Özellikle Dolunay süreci tam burcunuzun üzerinde gerçekleşeceği için adeta kendi gölgenizle bile kavga etme ihtimaliniz bulunmakta. Bu süreçte sizi rahatlatacak işlerle uğraşmanız, dinlenmeniz ve olabildiğince gereksiz polemiklerden uzak durmanız yerinde olacaktı.

yengeç

Yükselen veya Ay burcu YENGEÇ olanlar

Aralık ayı başlarında Merkür Retro’su bitene kadar ikili ilişkileriniz ve çocuklarınız ile olan iletişiminizde dikkatli olmanızda fayda var. Özellikle Yeni Ay sürecinde bu konularda fevri hareketlerde bulunmanız olası. Ama Yeni Ay enerjilerinde sonra Jüpiter’in olumlu enerjileriyle bu alanlarda güzel bir döneme girmiş olacaksınız.

Ayın 23’üne kadar olan süreçte ise kazalara ve ufak aksaklıklara karşı dikkatli ve hazırlıklı olmanızda fayda var.

Özellikle bu ay ki harcamalarınıza da dikkat etmenizi tavsiye ediyorum zira Venüs’ün konumu size eviniz ile ilintili konularda alışverişe itebilir ama hem Mars etkisi hem de Dolunay süreci nedeniyle ay sonuna doğru sürprizlerle karşılaşmanız olası.

Ayın ortasında itibaren kendinizi daha dinç ve mücadeleci hissedebilirsiniz. Ayrıca bu dönemde mesleki alanlarda da atılım yapma isteğinde olabilirsiniz. Bu adımları atarken planlı ve disiplinli olmakta zorlanabileceğiniz için sakin, istikrarlı ve uzun vadeli düşünmeniz yerinde olacaktır.

aslan

Yükselen veya Ay burcu ASLAN olanlar

Aralık ayında gayrimenkul ilintili konularda gelişmeler şahitlik etmeniz olası.

Bu konularda özellikle ay başında iletişimlerinizi dikkatli kurmanız ve dikkatli adımlar atmanız isabetli olacaktır. Zira nahoş sürprizlerle karşılaşmanız olası. Eğer acil değilse bu konularda ki kararlarınızı ve adımlarınızı ay ortasına doğru ertelemeniz yerinde olacaktır.

Venüs ay boyunca yeni fırsatlar yaratma ve bunlardan faydalanma anlamında enerjileriyle size destek verecek.

Ay ortasında itibaren ikili ilişkilerinizde gergin bir enerji hissedebilirsiniz. Düşünmeden atacağınız adımlar veya söyleyeceğiniz sözler tahmin ettiğinizden daha büyük etkilere sebebiyet verebilir. Bu dönemde alınganlıklardan uzak durmanız, sağduyulu olmanız, olayları fazla kişiselleştirmemeniz yaşayacağınız olası gerginlikleri bertaraf edecektir.

Ayın 22’sinde ki Dolunay enerjisi ise egonuzu yükseltecek enerjilere sahip. Bu dönemde özellikle sosyal çevrenizle kurduğunuz ilişkilerde antipatik görünmeniz olası. İletişiminizi kurarken daha alçak gönüllü bir tavır takınmanız bilgece bir hareket olacaktır.

başak

Yükselen veya Ay burcu BAŞAK olanlar

Aralık başında ki Yeni Ay süreci ile daha önceden planladığınız kısa veya orta vadeli bir konuda harekete geçmenizi tetikleyebilir.

Jüpiter’in konumu da sizi kısa vadeli düşünmeye sevk ediyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta hareket zamanınız olacaktır. Bunu ayın 6’sında sonra yapmanız enerjiler açısından daha uygun. Ayrıca bu dönemde kardeşlerinizden de destek almanız olası.

Ay ortasından itibaren aile konularda hassas etkilere giriyorsunuz. Kendinizi bunalmış, halsiz ve bıkkın hissetmeniz olası. Bundan dolayı beslenmenize ve dinlenmenize dikkat etmenizde yarar var. Her şeyin üstünüze geldiğini hissederseniz, size kendinizi iyi hissettirecek uğraşlarla meşgul olanız olası sürtüşmeleri engelleyecektir.

Ayın 23’üne kadar olan dönemde yoğun ve agresif bir iş temposunda olacaksınız. Ufak gerginlikler yaşamanız olası olsa da bu dönemde işinizde ki statünüz adına yükseltici etkiler barındırmakta.

Sürdüreceğiniz bu yoğun tempo neticesinde Dolunay sürecinde terfi, ödül ve mükafat almanız olası görünüyor.

terazi

Yükselen veya Ay burcu TERAZİ olanlar

Aralık ayını en rahat geçirecek burçlardan birisiniz. Venüs yöneticisi olduğu burcunuz üzerinde adeta parlıyor. Dolayısıyla bu dönemde kendinizi iyi hissetmeniz çok muhtemel. Hayata bakışınız, planlarınız adına adımlar atabilme potansiyeliniz yüksek.

Venüs’ün olumlu enerjilerine ayın 6’sı itibariyle Merkür’ün de eşlik etmesi yeni fırsatlar yaratmanız adına sizi destekliyor olacak. Özellikle Yeni Ay sürecinde bu konularla ilgili adımlar atabilirsiniz.

Jüpiter’in de eşlik edeceği bu olumlu enerjileri ay ortasına kadar kullanmanızı ve harekete geçirmenizi tavsiye ediyorum. Zira bu tarihten itibaren Satürn’ün Güneş ile kavuşumu disiplinli ve planlı olmanızı zorlaştırabilir.

Ayrıca ayın 23’üne kadar çocuklarınız ile ilgili problemlerle uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Mars ay sonuna doğru sizi kariyer anlamında harekete geçirmek istese de Satürn etkisiyle dikkatli adım atmanızda yarar var.

Ay’ın 22’sin de gerçekleşecek Dolunay aile büyükleri veya iş yerinizde ki üstlerinizle ilgili gergin iletişim enerjileri barındırmakta. Fazla alıngan olmadan olaylara yaklaşmanız yerinde ve mantıklı olacaktır.

akrep

Yükselen veya Ay burcu AKREP olanlar

Jüpiter her ne kadar sizi yeni planlar, oluşumlar anlamında desteklese de özellikle bu ay gelir gider dengenize çok dikkat etmenizde fayda var.

Yeni Ay süreci ve Jüpiter’in desteğiyle bu ayı yeni fırsatlar yaratma konusunda verimli kullanabilirsiniz. Ancak bu fırsatları yaratırken harcamalarınıza özen göstermeniz yerinde olacaktır. Zira ay ortasında ki Satürn Güneş kavuşumu ve Güneş’in Satürn’ü Yanık derecelere sürükleyecek olması sebebiyle maddi alanlarınız çok hassas etkiler barındırmakta.

Bu yetmiyormuş gibi Venüs size bol bol yılbaşı alışverişi yapmanızı fısıldayabilir ama Venüs’ün borçlar evinizde transitine devam ettiğini hesaba katarak olası sürprizleri engellemek adına bütçenize göre hareket etmenizde fayda var.

Bu süreçte özellikle Sade Sati süreci devam eden Ay Burcu Akrep olanların daha titiz ve özenli davranması yerinde olacaktır.

Ayın sonlarına kadar da aile içi ufak tefek gerginlikler yaşamanız olası. Bunlara dikkat etmemeniz neticesinde ay sonuna doğru çocuklarını ile alakalı sorunlar yaşayabilirsiniz.

22 Aralık Dolunay sürecinde kendinizi kuruntulu ve vesveseli bir halde bulabilirsiniz. Olayları kişiselleştirmeden hareket etmeniz yararınıza olacaktır.

yay

Yükselen veya Ay burcu YAY olanlar

2018’in tamamında olduğu gibi Aralık ayında da özellikle Yay burçlarının dönüşüm süreçleri devam edecek.

Yay yükselenleri de etkileyen Satürn transiti özellikle Sade Sati sürecini yaşayan Ay Burcu Akrepleri daha yoğun şekilde etkilemekte. Özellikle ayın 16’sı itibariyle Güneş ile buluşacak olması ve Yanık pozisyona geçecek olması sebebiyle olayları kişiselleştirmemeniz önemli. Herkesin size karşı olduğunu hissetseniz de bunun tamamı ile enerjisel bir transitten kaynaklandığını unutmamanız ve olaylara bu açıdan bakmanız faydalı olacaktır.

Harcamalarınıza dikkat ettiğiniz ve gelir gider dengenizi iyi ayarladığınız sürece maddi olarak çok da zorlanmayacağınız bir ay geçireceksiniz. Ay başında ki Yeni Ay süreci ile birlikte borçlarını ile ilgili bir konuda adım atmanızı destekleyecek.

Her ne kadar ruhsal olarak yoğun bir dönem geçirseniz de Mars sizi mücadeleci ve savaşçı olmanız konusunda destekliyor olacak.

Dolunay sürecinde ikili ilişkilerinize dikkat etmeniz yerinde olacaktır. Fazla alıngan olmanız olası.

oğlak

Yükselen veya Ay burcu OĞLAK olanlar

Terazi burçları ile birlikte Aralık ayını kariyer alanlarında ki fırsatlar ve maddi olanaklar yaratma adına verimli geçirecek burçlardan birisiniz.

Jüpiter’in maddi alanlarınıza yansıttığı olumlu enerjileri özellikle ay ortasında itibaren daha da yükselecek. Yeni ay enerjisini bu alanlarda fırsatlar yaratma adına verimli kullanabilirsiniz.

Bu olumlu enerjileri sürdürebilmek adına özellikle ay ortasından itibaren harcama kalemlerinizi de dikkatli ayarlamanız karşılaşacağınız olası kötü sürprizleri de egale etmenizi kolaylaştıracaktır. Çünkü Satürn Yanık pozisyona geçtiği için bu alanlarınızda ki hassasiyeti artıracak. Mars’ın da etkisiyle beraber bu dönemde spekülatif kazançlar konusunda adım atmamanız ve bekletmeniz yerinde olacaktır.

Ayın 23’ünden itibaren kendinizi daha savaşçı ve mücadeleci hissedebilirsiniz. Ama bu ay temponuzu ayarlarken sağlığınızı da göz önünde bulundurmanız ve buna göre hareket etmeniz gerekmekte.

Dolunay süreci işiniz ile alakalı bir konuyu netleştirmeniz ve adım atmanız anlamında sizi destekliyor olacak.

kova

Yükselen veya Ay burcu KOVA olanlar

Aralık ayını kariyer ve meslek konularıyla geçirecek olan burçlardan birisiniz.

Jüpiter her ne kadar sorun olan yerleri büyütse de kariyer ve statü adına destekleyici enerjilerini size yansıtıyor olacak. Özellikle Yeni Ay sürecinde kariyer planlarınızla ilgili yeni bir adım atma olasılığınız bulunmakta.

Ancak ay ortası itibariyle temponuzu ayarlamanız biraz zorlaşabilir. Satürn’ün Yanık pozisyona geçişi ile birlikte planlı ve disipline olmakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden iş planınızı Yeni Ay süreci ile birlikte netleştirmeniz önemli.

Mars nedeniyle ruhsal olarak kendinizi gergin hissetmeye ayın 23’üne kadar devam edeceksiniz. Bu dönemi bunun geçici olduğunu bilerek sürdürmeniz sağlığınız açısından da faydalı olacaktır. Atacağınız adımlara da dikkat ve ilgiyle yaklaşınız.

Venüs bu ay sizin için sürpriz kazanç fırsatları yaratmak adına destekleyici enerjilerini yansıtıyor olacak. Hiç beklemediğiniz yerlerden parasal getiriler elde etme olasılığınız bulunmakta.

Dolunay süreci ile birlikte kendiniz ile ilintili konularda netleşip, harekete geçebilirsiniz. Tabi ki sağduyu ve kalbinizin sesini dilediğini sürece.

balık

Yükselen veya Ay burcu BALIK olanlar

Bir süredir sağlık alanlarınızı etkileyen Mars enerjisi ayın çoğunluğu boyunca bu etkisini üzerinizde hissettirmeye devam edecek. Ayın 23’ü itibariyle burcunuz üzerine gelecek olan Mars, bu sefer ruhsal olarak gerginliklere sebebiyet verebilir.

Yeni Ay süreci Babanız ile ilgili sürpriz bir konunun gündeme gelmesine aracılık edebilir. Ay ortası itibariyle Yanık Satürn kariyer alanlarınızda dikkatli olmanızı gerektiriyor. Bu dönemde harcamalarınıza da dikkat etmeniz ve aşırıya kaçmamanız önemli. Olabildiğince disiplinli ve planlı olmanızda fayda var.

Jüpiter ay ortası itibariyle yıldızınızın parlamasını sağlayabilir. Ayrıca parasal anlamda da itici güç veren enerjilerini sizlere göndermekte.

Venüs bu ay da maddi fırsatlar yaratmak adına destekleyici enerjilerini sizlere yansıtıyor olacak ama dediğim gibi harcamalarınızı özenli ve planlı yapmanızı tavsiye ediyorum.

Dolunay sürecin de taşınmaz mallarınız ile ilgili bir karar vermek durumunda kalabilirsiniz. Aralık ayını yorucu tempoda geçirmek yerine daha rölantide ve sizi rahatlatacak uğraşlarla geçirmeniz yeni yıla daha dinamik girmenizi sağlayacaktır.

Sevgi ve Işık Sizinle Olsun

Vedik Astroloji Evi

30.11.2018