Eylül 2019 Türkiye

maxresdefault1

EYLÜL 2019 TÜRKİYE

Ülke ve dünya gündemi yaz sıcaklarıyla beraber el ele kol kola adeta. Eylül’ün de büyük bir bölümü bu kavruk tat ile geçecek diyebiliriz. Enerjiler 2020 koridoruna doğru hizalanırken, gerçekleşen Yeni Ay ve Dolunay döngüleri de önem kazanıyor.

30 Ağustos günü Vedik Astrolojiye göre Aslan burcunda gerçekleşecek Yeni Ay ülke haritamızın 3.ev alanını etkiliyor. Hali hazırda Güneş, Mars, Venüs ve tabi ki Ay Aslan burcunda ateş enerjisini doruğa çıkarıyor. Magha yani Kraliyet Yıldızında gerçekleşecek bu Yeni Ay döngüsü 3.ev konuları olan iletişim, medya, ulaşım, komşular gibi alanlarda zorlayıcı ve hırçın söylemleri tetikliyor. Magha ‘Güç’ anlamına geldiği için bu dönemde medyada siyasilerin güç gösterilerini izlememiz olası. Ama arada Mars’ın öfkesi varsa ve bir de Güneş’e çok yakın seyrediyorsa sorun var demektir. Büyük söylemler, büyük sonuçlar doğurabileceği için dozunun ayarlanması elzem bir hal alıyor. Ateş enerjisi yerini toprak enerjisine bırakana yani ay ortalarına kadar bu etki devam edecek. Özellikle ayın 08’ine kadar olan bölümde gezegenler Ay Düğümleri (Rahu-Ketu) arasında kalacağı için bu süreç kritik bir önem taşımakta. Medyada büyük çaplı haberler, olaylar gibi hadiseler yaşanması sürpriz olmamalı.

09 Eylül’de Venüs hiç sevmediği Başak burcuna yani bizim 4.evimize geçiş yapıyor. Venüs Başak burcunda Alçalım dediğimiz etkidedir ve bir gezegenin enerjilerini sorunlu yansıttığı alanlardır. Venüs bizim ülke kuruluş haritamızda 5.ev (Spekülatif kazançlar ve ödemeler dengesi, Çocuklar, Doğum oranları, Nüfus, Gençlik) ve 12.evimizin (Yurt dışı borçlar, harcamalar, krediler, gizli düşmanlıklar ve çıkışlar) yöneticisi. Dördüncü ev ise en çok toprak bütünlüğü ve milliyetçilik konularıyla alakalıdır. Venüs bu süreçte tüm bu konular adına randımansız ve yanıltıcı çalışacak. Bir süredir Güneş’e olan yakınlığı sebebiyle yanık durumda olan Venüs, Ay ile birlikte temsil ettiği özellikle ‘Kadınlar” konusunda can sıkıcı olayların vuku bulmasına ve medyaya yansımasına sebebiyet veriyor. Maalesef Eylül ayında da Başak burcuna geçişiyle birlikte bu etki devam ediyor olacak. Yine bu dönemde Venüs’ün temsil ettiği sanat ve sanatçılar ile alakalı sansasyonel haberlerin medyaya yansımaları olabilir. Bu süreç spekülatif kazançlar adına da yine kritik enerjiler barındırmakta. Borsa, Altın ve Döviz kurları gibi finansal araçlarda ani dalgalanmalara sebebiyet verebilir, dikkatli olmakta fayda var.

11 Eylül de Merkür’ün kendi yönettiği ve yücelim etkilerine büründüğü Başak burcuna geçmesiyle en azından bu gergin ortamdan sağlıklı bir iletişim çıkarmak mümkün olabilir. Özellikle yukarıda değindiğim Venüs konularında medya da ve toplumda kamuoyu oluşturmak adına girişimler görebilmemiz mümkün.

artists-impression-of-an-inner-accretion-flow-and-a-jet-from-a-supermassive-black-hole-when-it-is-a

Mars Güneş’e olan yakın seyrini neredeyse ayın 20’sine kadar sürdüreceği için kazalar, komşularımız ile olan iletişim gibi alanları tıpkı Ağustos ayında olduğu gibi Eylül ayında da zorlamaya devam edecek. Bu süreçte tansiyonun yükselmesi ve sözlü restleşmelerin yaşanmasına şahitlik edebiliriz.

Ayın 14’ünde Kova burcunda ve Purva Bhadra yıldızında gerçekleşecek Dolunay ise ülke haritamızın 9.evine denk geliyor. Bu ev ülkeler/mundane astrolojisinde İnanç sistemi, din adamları, cemaatler, tarikatlar, dış ilişkiler, göç ve göçmen sorunları, hava ulaşımı gibi konuları kapsar. Gerçekleşeceği takımyıldız hayli zor ve gölge tarafları yoğun bir yıldızdır. Bir nevi gerçek yüzünü göstermemeyi temsil eder. Bu yüzden farklı bildiğimiz bir konunun aslında öyle olmadığını gözler önüne serecek ve toplumu şaşırtacak bir gelişmeyi beraberinde getirebilir.

Eylül ayının belki de en önemli gezegen hareketi ise 18’inde Retro hareketini sonlandıracak olan Satürn’e ait. Dış dünya ve müttefiklerimiz ile olan iletişimimizi uzun bir süredir teste tabi tutuyor ve tabi ki Ketu ile beraber. Bir süredir geri harekette bu alanlarda ki enerjiyi içeride biriktiren ve daha çok sözsel gelişmeler şeklinde ilerleyen enerjiler bu tarih itibariyle serbest kalacak. Yani sözden, eyleme geçiş başlayacak. O yüzden bu ay müttefiklik konularıyla alakalı süregelen sorunların büyümesi ve ortalığa saçılmasına sebebiyet verebilir. Eylül ayında yaşanacak gelişmeler, önümüzde ki yıllarda yaşanacak olanların habercisi niteliğinde olacağı için olası gelişmeleri anlamak ve ona göre bir yol çizmek sanırım hepimiz için en akıllıca seçenek.

17 Eylül de Güneş’in, 25’inde ise Mars’ın Başak burcu geçişleri artık gündemin 4.ev temsil ettikleri, toprak bütünlüğü, milliyetçilik, toprak, beslenme, maden, halkın psikolojik durumu gibi konuları kaşımaya başlayacak.

Ayın 28’inde Başak burcunda gerçekleşecek Yeni Ay ise ‘El’ anlamına gelen Haşta takımyıldızında yaşanacak. Yukarıda saydığım gibi bu tarihte 4.ev alanımızda tam 5 gezegen olacak ve tüm gezegenler Kala Sarpa Yoga dediğimiz Ay Düğümlerinin arasında kalmış olacak ki 4.ev konularında zorlayıcı enerjileri de beraberinde getirecek; Burada ki tek teselli ise sağlıklı bir iletişimin hala mümkün olduğunu söyleyen Merkür.

30 Ağustos Zafer Bayramınız Kutlu Olsun

Sevgi ve Işık Sizlerle Olsun

Vedik Astroloji Evi

29.08.2019

ÖNEMLİ NOT: Bu sitede yer alan tüm astrolojik yorumlar tamamı ile Hint/Vedik Astrolojisine göre yapılmaktadır