Mart 2019 Türkiye

votex-1

MART 2019 TÜRKİYE

Mart ayı ülkemiz haritası açısından değişikliklerini uzun süre deneyimleyebileceğimiz güçlü dönüşümlerin başladığı ve tetiklendiği, bir dönemin kapandığı ve yeni bir dönemin başlangıcını ateşleyen bir ay olacak.

Öncelikle Karmik Düğümler olan Rahu ve Ketu’nun ayın 7’si itibariyle burç değiştirecek olması ile başlayalım. Rahu İkizlere ve Ketu da Yay burcuna geçecek (Mean Node’a göre) ve 18-19 yıl önce yaşanan köklü değişimlerin başlangıcına ülkemizi yeniden götürecek. Ağustos 2000 yılında Rahu yine İkizlere yani ülke haritamızın birinci evine, Ketu ise Yay burcuna yani haritamızın 7.evine geçiş yapmıştı ve Şubat 2002 sonuna kadar transitlerini sürdürmüşlerdi. Bu tarihlerde yaşadığımız ekonomik kriz ve ardından gelen seçimlerde köklü değişikliklerin olduğunu ve bu muazzam değişikliklerin bu güne kadar gelen süreçte ülkemiz açısından ne denli önemli rol oynadığını hepimiz biliyoruz. Tek bir siyasi partinin ülke yönetimine geçtiği o seçimden bu yana halen tek başına iktidar olan bir parti mevcut. Karmik düğümler hem kişisel bazda, hem de kollektif bazda inanılmaz dönüşümleri getiren enerjiler barındırır. Bir dönemi kapatır ve yeni bir dönemi başlatır. Bu da demek oluyor ki yaklaşık 18 yıl önce ki enerji dalgasının bir benzerini görmemiz ve köklü değişikliklere şahit olmamız olası. Ben şahsen İyi veya Kötüye inanmam, daha doğrusu bu iki kavramı aynı enerjinin farklı yönleri olarak görürüm. Bir olayı veya olguyu iyi veya kötü yapan bizim veya toplumun bakış açısıdır. Asıl olan değişimdir ve ortaya çıkan her durum veya olay şifalanmak için vuku bulur. Yaşayacağımız her şey bizim seçimlerimiz doğrultusunda gerçekleşir ve uygundur. Bir deprem ülkesi olan Japonya doğa olaylarının etkisiyle ciddi değişimlere zorlanmış, birçok insan kaybı yaşamış (Başta bakıldığında Kötü diyebileceğimiz bir olay) ama sonrasında bu tecrübelerden dünyanın depreme dayanıklı en güçlü yapılarını inşa etmişlerdir (Aynı olay ama İyi yüzü). Burada önemli olan değişime nasıl ayak uydurduğumuzdur.

2019 yılı genel yazısını hazırlarken de değindiğim gibi bu süreçte 7.evimizde Satürn ve Ketu kavuşumu yaşayacağız. Bu kavuşum karmik temizlik zamanlarıdır ve ciddi dönüşümlere zorlar. Devrimsel nitelikte olayların fitilini ateşler ve hiçbir şey eskisi gibi olmaz, olamaz. Önümüzdeki 1,5 yıl boyunca (Ocak 2020’de Satürn Oğlak burcuna geçecek) bu evin konuları olan yabancı devletlerle olan ilişkilerimiz, dış ticaret, müttefiklik ilişkileri, anlaşmaları, rekabeti gözler önüne serecek ve vurgulu hale getirecek. Rahu ise birinci evimizde otoritenin başını, siyaset ve toplumu dönüşüme zorlayacak. Yaşayacağımız bu süreçte çok güçlü dönüşümlere şahit olacağımızı düşünmekteyim. Hep birlikte yaşayıp, görüp, öğreneceğiz.

Jüpiter ise 6.evimiz olan Akrep burcunda yolculuğuna devam edecek. Ancak bu ay ortalarından itibaren Jyestha takımyıldızının son derecelerinde ilerleyecek ve ayın 29’u itibariyle 25 günlük Yay yolculuğuna başlayacak ve bu yolculukta 10 Nisan itibariyle Retro konumuna gelecek ve 23 Nisan da tekrar Akrep burcu içerisine gelecek. Bu süreçte su ve ateşin bir araya gelişine şahitlik edeceğiz ki ülke haritamız açısından hayli zorlayıcı enerjileri açığa çıkaracak. Gizli örgütler, düşmanlar, ordu, hukuk ve sağlık sistemi gibi konuları yurt dışı bağlantılarıyla (Yay burcuna geçişi) ilişkilendirip gözler önüne serme potansiyeline sahip.

Merkür 5 Mart itibariyle Retro hareketine öncelikle 10.evimize denk gelen Balık burcunda başlayacak, daha sonra 15’inde 9.evimiz olan Kova burcuna geçip 28 Mart’ta Retro hareketini sonlandıracak. Bu dönemde hava ve deniş ulaşımı, azınlıklar ve ülkemizde yaşayan yabancılar, üniversiteler, inanç sistemi (9.ev) ve iktidar, siyasi ilişkiler ve devam eden politikalar, dış ticaret, meclis (10.ev) gibi konularda tatsız haberlerin gelmesine, sürtüşme ve gerginliklerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle 6 Mart’ta 9.evimiz olan Kovaburcunda Purva Bhadra takımyıldızında gerçekleşecek Yeni Ay sürecinde bu evin konularında bir inatlaşma ve tartışma sürecinin oluşabileceğini düşünüyorum. 21 Mart Başak Dolunayı ise Purva Phalguni yıldızında ve bizim 4.evimizde gerçekleşecek. Eğitim kurumları ile ilgili yeni kararları ve öğrencilerin buna tepkisini oluşturabilecek enerjiler barındırmakta.

Huzur içten gelir. Onu dışarıda aramayın.” der Buddha

İç huzurunuzun dengede ve tam olacağı bir ay geçirmenizi dilerim.

Sevgi ve Işık Sizlerle Olsun

Vedik Astroloji Evi

27.02.2019