Ağustos 2019 Türkiye

ağustos-3

AĞUSTOS 2019 TÜRKİYE

Yol nerede başlar bilinmez. Yolcu mu yolu seçer? Yoksa baştan belli bir güzergah mıdır bu serüven? Bu seyrüsefer kim tarafından tayin edilir? Bizim elimizde midir dümen? Yoksa kaptan varoluştan beri değişmeyen tek sabit midir?

Sanskritçe de Dharma (Görev) bizim kültürümüzde ki Kader kavramına benzer. Bu yaşam yolculuğumuzda ki amacımız, görevimiz ve gideceğimiz yerdir. Her ruh nihai olana, yani Yaratıcıya kavuşma derdindedir. Dharma var evet; ama bu görevi nasıl, ne şekilde, hangi sürede tamamlayacağımız bizim sorumluluğumuzdadır. İşte Karma yani eylemlerimiz bu görevde ki kılavuzumuzdur. Özgür irademiz ile yaptığımız her eylem bu sonsuz olasılıklar denizinde bizlere bir yol tayin eder. Ben bu yüzden Astroloji’nin (Diğer birçok insanın aksine) bir bilim olamayacağını düşünürüm. Bir harita, bu ister bir ülkenin olsun, isterse bir bireyin; o ülkenin ya da kişinin ruhuna dair eşsiz bir portre sunar. Nereden geldiğini, hangi istikamette yürümesi gerektiğini, potansiyellerini, gelişmesi gereken yönleri gösterir. Her harita sonsuz potansiyelle doludur. Pekiyi ama o zaman neden herkes bu potansiyellerinin tamamını kullanamaz? İşte tam bu nokta da Özgür İrade devreye girer. Varoluş o kadar kusursuzdur ki, özgür iradeyi her şeyin üstüne yerleştirmiştir. Bu yüzdendir ki bir haritada ki bir ruh dünyaca ünlü bir müzisyen olurken, benzer potansiyele sahip başka bir ruh sadece kamp ateşi eşliğinde arkadaşları ile çalıp söyler.

Biz ülke olarak bu dünyaya bilmek, anlamak, iletişim kurmak ve bildiğimizi paylaşmak için gelmişiz. Öyle bir coğrafya ki bu, bu saydığım özelliklerin hepsinde ustalaşmayı gerektiriyor. Pek çok seçim yaptık. Yol bazen uzadı, bazen kısaldı. Son zamanlarda yaptığımız seçimler ise şu an yaşadıklarımıza götüren kaldırım taşlarını döşedi. Bu yıl özel bir yıl hem de tüm dünya için. Hep söylüyorum ve ara ara da söylemeye devam edeceğim; Her şey 2019 da başlamıştı diyeceğiz. Yılın ilk tutulmasıyla başlayan süreç, ardından karmanın efendileri Rahu ve Ketu’nun burç değiştirmesi ve Rahu’nun bizim hem yükselen hem de ay burcumuz olan ikizlere geçmesi ve Yay burcunda yaşanan Satürn-Ketu kavuşumu. En son biri yükselen ve ay burcumuz, diğeri ise tam karışışında Satürn-Ketu eşliğinde gerçekleşen iki tutulma. Bitti ve rahatladık derseniz yanılmış olursunuz. Çünkü tutulmalar hem çok uzun döngüleri (Saros döngüsü) tamamlayan, hem de gerçekleştiği andan itibaren yaklaşık 6 aylık bir periyotu şekillendiren enerjiler açığa çıkarır. İşte Ağustos ayı hem bu enerjilerin ışığında, hem de yaşanacak Yeni ve Dolunay sürecinde ilginç gelişmelerin olabileceğine işaret ediyor.

ağustos-1

Ayın hemen başında, 1 Ağustos sabahın ilk saatlerinde Yeni Ay gerçekleşecek. Yengeç burcunda ve Pushyami takımyıldızında gerçekleşecek bu Yeni Ay bizim para evimiz olan 2.eve denk geliyor. Bu öyle bir Yeni Ay ki, Spekülatif kazançlar ve çıkışlar evi yöneticimiz Venüs orada. Ordu, savunma, işgücü ve millet meclisi, müttefikler evimizin yöneticisi Mars orada. Zaten Yeni Ay ve Dolunay süreçlerinin iki aktörü para evimizin yöneticisi Ay kendi evinde ve iletişim ve ulaşım evimizin yöneticisi Güneş de hali hazır da bu evde. Pushyami Satürn tarafından yönetilir çünkü hizmet etmek, beslemek ve bunu için disiplin ve özveri gerektiğini vurgular. Yeni Ay’ın gerçekleşeceği derece ise Mars enerjilerinin yani öfkeli, sabırsız ve düşünmeden adım atabilecek ve bazı gizli kapaklı işlerin ortaya çıkabileceği enerjiler. Şimdi burada sizlerden gelen ve en çok merak edilen meseleye de bakalım. Bana gönderdiğiniz maillerin büyük bir çoğunluğu döviz kurlarının, borsanın, piyasaların ne olacağı yönünde. Ayrıca birçoğunuz bu Ağustos ayının da geçtiğimiz yıl gibi bir potansiyel taşıyıp taşımadığında. Malum geçtiğimiz yıl Ağustos ayı döviz kurlarında anormal dalgalanmalar, yurt dışı ilişkilerin bozulması gibi tetikleyici enerjileri açığa çıkarmıştı. Geçtiğimiz yıl 11 Ağustosta gerçekleşen bir Güneş tutulmasıydı ve Güneş tutulmaları aslında çok güçlü Yeni Ay’lardır. Aslesha gibi çok sert bir takımyıldızda gerçekleşmişti ve yine bizim para evimiz olan Yengeç burcundaydı. Bulunduğu nokta açısından paralellikler olsa da ve enerjisel olarak benzerlikler barındırsa da Astrolojik olarak farklı dinamikleri temsil ettiğini düşünüyorum. Ama bu Yeni Ay’ın da ciddi ve zorlayıcı enerjileri açığa çıkaracağını düşünüyorum. Çünkü bir süredir para evimizde sıkıntı var. Kaynaklarımız ve bunu kullanım şekillerimizde ciddi aksaklıklar yaşıyoruz ve Yengeç alanı güven ihtiyacının olduğu yerdir. Pekiyi biz ne kadar güveniyoruz?  Bir de dış ilişkilerde ki muazzam baskıyı düşünürsek kritik bir ay bizi bekliyor olacak. Yeni Ay süreci enerjinin ilk başlangıcıdır ve döngü ay içerisinde gerçekleşecek Dolunay ile netleşir ve nihayete erer. Şimdi bir de Dolunay cephesinden bakalım;

ağustos-2

Dolunay, 15 Ağustos öğleden sonra Vedik Astroloji’ye göre Oğlak burcunda ve Dhanistha takımyıldızında gerçekleşecek. Oğlak burcu bizim kuruluş haritamızda 8.evimize denk gelen alan. Yani seller, yangınlar, kıtlık, ithalat, ihracat, borçlar, faiz oranları, bütçe açığı gibi hiç de iç açıcı olmayan bir bölge. Dhanistha Mars tarafından yönetilir ve sembolü “Davul”dur. Davul’un sesi uzaktan hoş gelebilir, ama Dolunay’ın aydınlatıcı ışığı ve netliği altında öyle mi olacak? Dhanistha’ya evrenin ritmini duyan takımyıldız derler. Yani bu dolunayda bir şeyler duyacağımız kesin! Bu iki enerjiyi birleştirdiğimiz de ortaya karışık ve dalgalı bir tablo çıkıyor.

Bu tabloya ayın 11’in de Retro hareketini sonlandıracak Jüpiter’in 6.evimizde (Ordu, savunma, işgücü, istihdam, sağlık, gizli düşmanlar) her şeyi büyütme etkisi de eklenecek. Geri hareketinde enerjileri içe döndüren büyük bilge tekrar enerjisini yansıtmak için yavaşlayıp daha sonra ileri hareketine başlayacak.

Ayın 9’un da önce Mars, 16’sın da Venüs, 17’sinde Güneş ve 26’sın da Merkür Aslan burcuna geçiş yapacak. Bu da ay ortasından itibaren iletişim, ulaşım, komşu ülkeler gibi konularda gergin enerjiler yansıtacak. Çünkü Güneş’e çok yakın seyredecek bu gezegenler kendi burcunda coşan ve ışığını yücelten Güneş’in kavrukluğundan nasiplerini alacak.

Ağustos ayı enerjileri böyle; ama unutmamalıyız ki enerjilerin karekterinden daha önemli olan onu nasıl kullandığımızdır. Her zaman seçenek vardır ve olasılıklar sonsuzdur.

Hepinize sakin, huzurlu ve keyifli bir ay dilerim.

Sevgi ve Işık Sizlerle Olsun

Vedik Astroloji Evi

26.07.2019

ÖNEMLİ NOT: Bu sitede yer alan tüm astrolojik yorumlar tamamı ile Hint/Vedik Astrolojisine göre yapılmaktadır