Aralık 2019

aralık-3

ARALIK 2019 VEDİK BURÇ YORUMLARI

Yılın son ayına giriş yapıyoruz. Güçlü, dönüşümlü ama bir o kadar da yorucu bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Hızlı bir yıldı ve koşullara ayak uydurmak bazen kafa karıştırıcı, bazen de yıpratıcı olabildi. Yılın başında yazmış olduğum “Hızlandırılmış Gerçeklik” sanırım hepimizin kafasına daha bir rahat oturuyor artık. Bu elbette sadece bizim coğrafyamız açısından değil, tüm dünya açısından böyleydi. Yazılarımın birçoğunda artık Krallık, Hükümranlık, Güç hegemonyasının sonlandığını, yeni bir çağa, “Halkın, toplumsal hareketin” olduğu bir döneme girdiğimizi ve artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söylemiştim. Yılın geneline bakarsanız tüm dünyada dalgalanan ve hala devam eden halk hareketlerini, insanların artık güçlü olanın istediği şekilde değil, kendi istediği şekilde yönetilmeyi talep ettiği bir dönemi başlattı 2019.

Artık hiçbir şeyin gizli kalmadığı, hemen ortalığa saçıldığı ve anında tüm dünyaya iletildiği bir dönemdeyiz. Şeffaflık çağı başladı, artık olduğumuz kişiyi ilan etmemiz ve tüm yönlerimizle kendimizi kabul etmemiz isteniyor bizlerden. Bazen kendimizde gördüğümüz şeyler hoşumuza gitmedi, görmek istemedik ama unutmamamız gereken hadise, tüm o parçaların bizi biz yapan etmenler olduğuydu. Bu yıl bize “Sessizleşin” dedi, sadeleşin ve artık ihtiyacınız olmayan yükleri boşaltın. Karmik Yöneticiler, Rahu ve Ketu İkizler, Yay hattına yerleşerek “Peki ya şimdi!” Sorusunu sordurdu bizlere. İçini keşfet, daha derinlere bak ve bu bilgiyi kullan, deneyime dönüştür artık. Zira bilgi deneyime dönüşmediği takdirde değişim olanaksızdır. Karanlıktan korkmayın dedi 2019, çünkü içimizde ki karanlığın aslında ışığı götürmediğimiz alanlar olduğunu ve istediğimiz an aydınlığa kavuşturabileceğimizi söyledi. Duygusal İstikrar istedi 2019 bizlerden, sendelesek de hemen toparlanmamız ve odak noktamızı unutmamamız gerektiğini hatırlattı.

aralık-6

Yaklaşık bir buçuk yıldır İkizler-Yay hattını hareketlendiren tutulmaların sonuncusu 26 Aralık tarihinde Halkalı Güneş Tutulması olarak gerçekleşecek; Vedik Astrolojiye göre Yay burcunda ve Moola Takımyıldızında gerçekleşecek bu tutulma bize en derinlerimize bakıp bakmadığımızı, baktıysak gördüklerimiz ile ne yaptığımızı, yaptıysak bunları hangi deneyimlerle birleştirdiğimizi sorgulatacak.

Gökyüzünün bize gösterdiği istikameti seçenler için güzel haber; 2020 yeni size merhaba diyeceğiniz bir yıl olacak. Amma velakin Zodyak’ın fısıltılarını duymayan kulaklar için; 2020 senesi neye ve kime dönüştüğünüzü zor anlayacağınız bir yıl olacak. Moola, benim takımyıldızlar içerisinde en çok ilgimi çeken yıldızlardan biridir. Daha önce de bahsetmiştim ama tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum; Sanskritçe de Moola Kök, Başlama anlamlarına gelir. Moola Nakshatra/Takımyıldız sıralamasında 19’uncu sıradadır yani 1 başlangıcı, 9 ise sonlanmayı simgeler. Ama Vedik felsefe ruhun yolculuğunu betimlerken yaşamın ve ölümün bir döngü olduğunu dolayısıyla her sonun yeni bir başlangıcı doğurduğunu aktarır. Her şey bir başlangıca ihtiyaç duyar ve hepimizin en temelinde hücre vardır ve bu birleşim yaşayan her şeyde o kadar kusursuz ve birbirinden bağımsız gelişir ki, orada devreye DNA girer. İşte Moola, olayların ve yaşamın sonunu ve aynı zamanda yeni başlangıcı simgeler. Bu yıldız en derindeki gerçeklerle, kadim olanla ve en önemlisi Güneş sistemimizin de içinde bulunduğu Galaktik Merkez ile bağlantılı bir yıldızdır bu yüzden geçmiş karmanın efendisi Ketu tarafından yönetiliyor olması sizi şaşırtmayacaktır. Bu öyle bir yıldız ki, nihai olanın sırlarını, gizemlerini barındırır.

26 Aralık geldiğinde tutulma o kadar muazzam bir güçle gelecek ki, Güneş-Ay-Satürn-Ketu-Jüpiter-Merkür bir arada Yay burcunda olacak. Evet, yanlış okumadınız tam 6 gezegen Stelyum/Gruplaşma içinde nihai keşfe katkıda bulunacak. Dışarı da sadece Venüs ve Mars kalmışken, olacak olanın dünyevi değil tamamıyla ruhsal boyutta gerçekleşeceğini ama nihayetinde fizikselde elbet tezahür edeceğini unutmamakta fayda var. Sadece Mars ve Venüs dedim, çünkü Rahu her ne kadar İkizlerde de olsa tam karşıdan bu tutulmayı görünümde tutuyor olacak ve fizikselde tezahürüne yardımcı olacak. Moola’nın son Pada’sında yani açısal çeyreğinde ve Ay yönetiminde gerçekleşecek bu tutulma da ruh ve zihnin, hakikat ve dünyevinin kısacası hangisinin hangisi olduğunu ayırt etmekte zorlanacağımız bir süreç yaşayacağız.

Bu yüzden yılın bu son ayını burçlar açısından aylık bazda değil de yıllık olarak kısaca değerlendirmenin daha doğru olacağı kanaatindeyim. 2019 bize neler anlattı ve biz bu anlatılanları ne ölçüde anladık? Yaptıklarımız, eksik kalan noktalar, anladığımız ya da anlamlandırmakta zorlandığımız yerler bağlamında kısaca gözden geçirmenin, hem bu yılın muhasebesi hem de gelecek yıl için bir perspektif oluşturmamıza yardım etmesi açısından yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Burç yorumlarına geçmeden kısaca bu ay ki gökyüzü hareketlerini de size aktarmak istiyorum. 5 Aralıkta Merkür Akrep burcuna geçecek, 15 Aralıkta Venüs Oğlak’a, 16 Aralıkta Güneş Yay’a, 25 Aralıkta Merkür Yay’a Mars ise Akrep burcuna geçişini gerçekleştirecek. Yılın son Dolunay’ı Vedik Astrolojiye göre 12 Aralıkta Boğa burcunda gerçekleşecek.

2020 Yılının yıllık Burç ve Ülke yorumlarında ve Satürn’ün Oğlak geçişinin etkilerini ele alacağım yazılarımda görüşme dileğiyle…

Olanı anladığımız, kendinizi keşfettiğiniz ve içinizde ki hakikati hatırladığınız harika bir Aralık ayı geçirmenizi diliyorum.

Sevgi ve Işık Sizlerle Olsun

Vedik Astroloji Evi

29.11.2019

ÖNEMLİ NOT: Bu sitede yer alan tüm astrolojik bilgiler tamamı ile Hint/Vedik Astrolojisine göre yapılmaktadır. Vedik Astrolojiye göre Yükselen ve Ay burcunuzu bilmiyorsanız ve burç takiplerinizi Batı Astrolojisine göre yapıyorsanız buradaki yorumlar sizin yanlış yönlenmenize sebebiyet verebilir. Vedik Astrolojiye göre Yükselen ve Ay burcunuzu öğrenmek için buraya tıklayınız.

KOÇ-1

KOÇ BURCU

2019 dayanma kapasitenizi kapsamlı bir testten geçirdi. Ruhsal farkındalığınızı artırmanızı, otoriteyle olan problemlerinizi anlamanızı, çözmenizi ve bunu yaparken de iletişim kanallarınızı yargısız, esnek ve dolaysız kullanmanızı öğretmeye çalıştı. Kendinizi kendinize, çevrenize kısacası dünyaya nasıl yansıtmak istediğinizi sorgulamanızı ve bir karar vermenizi istedi. Dünyada olan ile içiniz de olan kişinin aslında aynı kişi olduğu ama bunu görebilmek için zihin gözünden sıyrılıp kalp gözüyle bakmanız gerektiğini vurguladı. Bu yılı ruhsal gelişiminiz için adım atarak ve eyleme geçerek harcadıysanız emin olun yapılabilecek en doğru hareketi yaptınız. Attığınız her adımın karşılığını 2020 senesinde yolunuza döşenen birer basamak gibi alacağınızdan kuşkunuz olmasın. Son bir nefesle bu ayı da içinize dönmeye ayırın. Aslında kim olduğunuz, ne yapmak istediğiniz ve bunun neresinde olduğunuz ile ilgili olarak bir iç muhasebe yapın. Elbet eksik kalmış, henüz başlanmamış ve belki de gözden kaçmış ufak tefek şeyler bulacaksınızdır. Bunun için üzülmeyin ve kendinizi sakın yargılamayın. Her biriniz için olan, olması gerektiği ölçüde gerçekleşmiştir emin olabilirsiniz. Ayrıntılardan sıyrılın, sadeleşin ve net olun. İnatçı değil kararlı olun. Mücadele sizlerin ruhun da var ama bu mücadele hayali yel değirmenlerine karşı olmak zorunda değil! Ne yapmak istediğinizin ve ne yaptığınızın farkında olun ve güvenli adımlarla hedefinize odaklanın. Bu son tutulma içinizde olanı dışarıya tezahür ettirme fırsatı veriyor, bunu duymak için lütfen sessizleşin. Çünkü duyacağınız en güçlü ses için dışarıdaki gürültünün kapatılması gerekiyor.

BOĞA-1

BOĞA BURCU

2019 neredeyse yaşamınız boyunca içinizde birikmiş tüm korku, endişe, blokajlar ve yüklerin yüzeye çıktığı bir dönemdi. Bunlar elbette sizleri sırf rahatsız etmek için çıkmış hayaletler değildi. Gördüğünüz, tezahür eden her şey sizlerin birer parçasıydı. Dönüş diye bağırıyordu 2019 sizlere adeta; Korktuğun, endişe duyduğun her şey aslında zihninin yaratmış olduğu bir tiyatro sadece diyordu sizlere. Görmeniz için ilk bakmanız gereken yerin kökleriniz, aileniz ve sizlere yüklenen kolektif karmanın kırıntıları olduğunu fısıldıyordu. Neydi sizi engelleyen? Adım atmaktan alıkoyan ve duvarların arkasına sığınmanıza neden olan? İşte siz sırf bunları görün diye çalıştı Satürn-Ketu-Rahu üçlüsü. Sırf yeni olana adım atmanız ve güvenle yol almanız içindi tutulma döngülerinin yarattığı tamamlanma enerjileri. Belki birçoğunuz içinizde olana şaşırdı, görmek istemedi ama bazılarınız gördüğü kendini sevgiyle kucakladı. Kusurlu gibi görünenin aslında mükemmel bir kusursuzluğun küçük bir parçası olduğunu kabullendi. Bu dönemde belki iş değiştirdiniz, belki ilişkileriniz sonlandı, yaşamlarınıza yeni insanlar girerken bazıları hayatınızdan ayrıldı. Bunlara hiç takılmayın ve muhasebesi için yargılama yapmayın. Bilin ki olan her şey uygundur ve olması gerektiği içindir. Sadece neyin neden olduğunun farkında olun ve olanın değil ardındakinin ne anlam ifade ettiğini ve içiniz de neyi tezahür ettirdiğine odaklanın. Son bir nefesle bu ayı da içinize ayırın. Bakın bakalım gördüğünüz hayaletler hala oradalar mı!; Yoksa gördüğünüz sizin süretleriniz mi!. Değişim kaçınılmazdır ama sizler bu değişime ayak uydurduğunuz takdirde ve düzenle hareket etmeye başladığınız da emin olun yolunuz daha anlamlı ve keyifli bir hal alacak. Zoraki bir yolculuk yerine, keyifli bir serüvene davet ediyor sizleri gökyüzü.

İKİZLER

İKİZLER BURCU

2019 sizler gibi iletişim gurularına bile konuşamamanın, yanlış anlaşılmanın, sözcüklerin gücünün ne derece önemli olduğunu anlattı. Bazen konuşamadınız, bazen konuşsanız bile yanlış anlaşıldınız, bildiğinizi sandığınız yanlışlar su yüzüne çıktı ve bazen susmak zorunda kaldınız. Belki ne ilişkilerin tadı vardı bu yıl, ne de ortaklıklarınızın. Bu yıl aslında size konuşmaktan ve bilmekten çok daha önemli iki şeyi öğretmeye çalışıyordu; Susmak ve Deneyim! Bu iki kelimeydi bu yılın kapısını açacak anahtarlar. Sürekli konuşan bir zihnin kalbinizin sesini duymayı ne kadar zorlaştırdığını anlatmaya çalışıyordu sizlere. Bilgi yeterli miydi tek başına? Yoksa deneyime dönüşmemiş bilginin sığlığı sizleri de rahatsız etti mi? Sezgilerinize güvenmeniz gerektiğini ve artık mevcut bilgilerin deneyime dönüşmesi gerektiğini anlatmaya çalışıyordu sizlere. İlişkilerinizi yoluna koymanın bizzat yaşama karşı olan bakış açınızı değiştirmekten geçtiğini söylüyordu 2019. Sağlıklı bir iletişimin derin bir sessizlikten geçtiğini anlamaya çağrıldınız, böylelikle sezgilerinizi bilginiz ve sözcüklerle birleştirebilirdiniz. Akıl süzgeci yerine, kalp süzgeci kullanmanız gerekiyordu bu yıl. Böylelikle zihnin tortuları yerine, kalbin demini almış berraklığını görebilirdiniz çünkü. Son bir nefesle bu ay tekrar sessizleşin ve kalbinizle bağlantıya geçin. Emin olun bu süreçten sonra ilişkilere, kendinize ve yaşama daha net gözlerle bakacaksınız. Görmenin bilgeliği, kalbin rehberliği sinecek bundan sonra sözcüklerinize.

YENGEÇ-1

YENGEÇ BURCU

Yengeçler kabuk değiştirir mi? Değiştirmezler belki ama kabuğa ihtiyacı olmadığını görebilir. 2019 sizlere kabuğunuzu kırmanızı söyledi sık sık, ama bunu dışarıya bakmanız için değil, bizzat içinizde olanın dışarıya tezahür etmesi için yaptı. Ciddi bir ruhsal dönüşüm yılıydı sizler için ve hatta dışarı çıkan bu sezgisel güç mesleğinize de yansıdı. Belki iş değiştirdiniz, belki yeni uğraşlar buldunuz, ya da bunlarla ilgili birçok şey netleşti benliğinizde. Ruhsal ve spritüel tarafınızın daha ön plana çıkacağı uğraşlar edindiniz kendinize. Bu yılı şöyle bir gözünüzün önünden geçirin film şeridi gibi; ne çok farkındalığınızı artıracak kitaplarla karşılaştınız, sürekli bir meditasyon, yoga ve belki de nefes ile ilgili ilanlar çıktı önünüze. Ya da etrafınız da bunlarla ilgilendiğini söyleyen, değişimlerini gözlemlediğiniz insanlarla karşılaştınız. Aslında dışarıda tezahür eden her şey sizlerin farkındalığını gıdıklamaya çalışıyordu. Evren size sizi vermek için çalışıyordu. Bu dönem karmik korkuların, endişelerin yüzeye çıkışıydı ve belki birçoğunuzda bunu sağlık alanlarında tezahür ettirdi. Hastalık veya rahatsızlık ruhun bizlerle vücut yoluyla iletişim kurma şeklidir. Örneğin, mide veya sindirim sistemi yokluyorsa bizleri bilin ki yaşadığımız olayları hazmedemiyoruz demektir. İçe dönüp temizlendikçe, gereksiz yükleri attıkça bedensel rahatsızlıkların da birçoğunun kendiliğinden ortadan kalktığını göreceksiniz ve belki de çoğunuz bunu başardı. Son bir nefesle 2020’ye hazırlanın. Sezgilerinizin sizi götürdüğü yeri dikkate alın. Zihin acaba! , ya olmazsa! Sorularını ısrarla önünüze getirecektir. Ama siz ruhunuzun “Neden olmasın” tınılarına kulak verin.

ASLAN-1

ASLAN BURCU

Hedefler, arzular, olmak istediğiniz yer ve büyük resmi görmek. 2019 için sizlerin panoraması buydu diyebiliriz. Bunun için, olduğunuz kişiyi ne ölçüde kabul ettiğiniz ya da reddettiğinizdi anahtar kelime. Hayat görüşünüz zannettiğiniz birçok şeyin aslında zihin ve ego tabanlı yükler olduğunun farkına vardınız belki de, ya da neyin doğru, neyin yanlış olduğunu anlamlandırmadınız bir süre. Yaşam size içinde olduğunuz fanusun dışına çıkmanızı ve odağınızı küçük ayrıntılarda değil, büyük resimde korumanız gerektiğini anlatmaya çalıştı bu yıl sizlere. Görünürde hiçbir şey olmamasına rağmen yaşadığınız huzursuzluğu anlamlandırmakla geçti çoğu zaman ve bir şey bulmaya çalıştınız. Ama bunu dışarıda aradığınız sürece bulamayacağınız söyleniyordu gökyüzü tarafından. İçinizle yüzleşmeniz ve daha derinlere bakmanız istendi sizlerden. Bunun pekte kolay olmadığı aşikardı. Yargısız, dolaysız, olduğu haliyle bakabilmek sizler için rahatsız edici olmuş olabilir. Ama ufak bir kabul her şeyi değiştirebilecek güçteydi. Bunu yapabilenleriniz şu an içsel olarak bulunduğu noktanın şaşkınlığını yaşıyor olabilir. Hayat boyu hedeflediğiniz, arzuladığınız birçok şeyin aslında istemediğiniz şeyler olduğunun farkına vardınız muhtemelen. Sanki içinizden yeni ve bambaşka bir kişi çıktı. Aslında ortaya çıkardığınız yine sizdiniz. Çünkü uzun süredir görmek istediğiniz, ya da olduğunu düşündüğünüz kişiden gerçekte olan kişiye geçiş yaptınız. Bu pekte sevimli olmayan yüzleşmeyi erteleyenleriniz; 2020 de neye uğradığını şaşırabilir. Son bir nefesle bu ayı yüzleşmeye ayırın derim. İçinizde gördüğünüz kişi bir yabancı değil, bi zati sissiniz.

BAŞAK-1

BAŞAK BURCU

2019 yılı sizler için içsel huzurun dengesini bulmaya çalışmakla geçti. Evrenin işçi arıları olan sizleri, içiniz, ruhunuz ile ilgili alanlarda da çalışmaya itti. Bunu yaşamınızda kendinizi nerede görmek istediğiniz, kariyer, statü ve olmak istediğiniz yer gibi kavramlarla halletmeniz gerektiğini vurguladı. Aileniz, yakın çevreniz başta olmak üzere birçok alanda değişim ve dönüşüm dönemiydi sizler için 2019. İş değiştirmiş, taşınmış, yeni mekanlara geçmiş olmanız muhtemel. Ama dışarıyı dizayn etmek kadar içinizi de düzenlemeniz gerektiği hatırlatıldı sizlere sık sık. Kendinizi bazen bunalmış, bazen yoğun ve bitkin hissetmiş olmanız muhtemel. İçini dengeleyenleriniz için yaşadığı deneyimleri dünyada tezahür ettirmek daha kolay oldu. Bu fırsatı kullananlarınız yaşamı ile ilgili ciddi kararlar verdi yani beklemekten ziyade eyleme geçme yılıydı sizler için. Ama içini anlamadan dış dünyayı anlamaya çalışanlarınızın bunda pekte başarılı olduğunu söyleyemem. Son bir nefesle bu ay içinizi anlamaya, ona kulak vermeye ve kalp gözünüzden bakmaya gayret edin. Zihninizin sesini kısıp sezgilerinize kulak verin. Hissettiğinizin, zihninize aykırı gelse de, doğruyu söylediğine güvenin ve buna göre hareket edin. İçinizi doğru anlar ve bu doğrultuda eyleme geçerseniz dışarıda tezahür edenin istediğiniz şey olduğunu göreceksiniz.

TERAZİ-1

TERAZİ BURCU

Geride bıraktığımız bir yıl boyunca dayanma kapasiteniz test edildi. Yakın çevreniz ile kurduğunuz ilişkiler, kısa ve orta vadeli planlarınız ile ilgili yaptığınız girişimler ya yavaş ve aksak ilerledi, ya da sonuçsuz kaldı. 2019 yılı sizleri yeni bir iletişim dili kurmanız için yönlendirdi. Tabi ki bu iletişime öncelikle kendinizle kurduğunuz iletişimden başlamanız gerekiyordu. Kullanmış olduğunuz dilin ne kadarının zihinden ve egodan, ne kadarının kalpten geldiğini test etmeniz ve bu doğrultuda hareket etmeniz istendi sizlerden. Yargıdan, egodan arınmış dengeli bir iletişimin anahtarıydı iç sesinizi dinlemeniz. Eğer buna kulak verip bu yıl sezgilerinizi devreye aldıysanız eminim çevrenizde, yaşamınızda epey bir değişiklik yaşadınız. Bu yıl aslında kendinize yatırım yapmanız istendi sizlerden. Bu bir eğitim olabilirdi, farkındalık çalışmaları ya da dinginleşmenizi sağlayacak herhangi bir uğraş. Daha önce hiç ihtimal vermediğiniz yeni hobiler ve uğraşlar edinmiş olabilirsiniz bu yıl. Eğer kısa süreliğine de olsa içinize bakma fırsatı yakaladıysanız içinizde olanla dışarıya yansıyanın ne kadar farklı olduğunu görebildiniz demektir. Elbette içeride karşılaştığınız her şey hoşunuza gitmemiş, hatta kafanızı başka yöne çevirmek istemiş olabilirsiniz. Ama karmik yöneticiler çözülme sürecini başlatmanız için bütün kuvvetleriyle sizleri destekledi bunu bilesiniz. Eğer gökyüzünün söylediklerini görmezden geldiyseniz ve zorlandığınızı düşündüyseniz Ocak 2020 geldiğinde ve Satürn Oğlak burcuna geçtiğinde olacakları bir görün derim. Zira kendinizle kurduğunuz bağ ne kadar zayıfsa yani bir anlamda verilen ödevleri ne kadar az yaptıysanız Satürn sizleri daha derine inmeye mecbur bırakacak kadar zorlayacaktır. Son bir nefesle bu ayı bu konulara ayırın derim. Kalbinizle bağlantıya geçin ki, ağzınızdan çıkan sözcükler de ve dolayısıyla iletişiminiz de değişsin.

AKREP-1

AKREP BURCU

2019 yılı sizler için Bolluk-Bereket nedir, nasıl çekilir gibi kavramları anlamaya çalışmakla geçti. Karmik aktörler paraya olan bakış açınızı dönüştürmeniz için sizleri epey zorlamış olabilir. Aslında bolluk bereket kavramınız sadece para olmadığını sizlere göstermeye çalışıyordu gökyüzü. Bu iki uçlu bir doğruydu; bir yönünde bu yıl ciddi gelirler elde etmiş ama içsel mutluluğu bulamamış, diğer yönüyle yaptığınız tüm çabalar karşılıksız kalmış gibi göründü muhtemelen. Sizlerin, bolluk ve bereket anlayışını kavramlardan bağımsız, gerçek anlamıyla idrak etmeniz ve bunu ne ölçüde başarabileceğiniz sorgulandı sıklıkla. Yaşadığınız ruhsal ya da dünyevi tecrübelerde para kavramını nereye oturtuyorsunuz? Onu hayatınızın hangi alanlarıyla ilişkilendiriyorsunuz? Ve asıl olan olmasını istediğiniz hal ile, yapmış olduğunuz eylemler ne kadar tutarlılık gösteriyordu? Bu yıl bu soruları kendinize sıklıkla sorduysanız ve cevaplarını görmek ve anlamak adına vakit harcadıysanız 2020 sizlere güzel haberlerle geliyor. Ama unutmayın, nasıl titreşiyorsanız sadece onu çekebilirsiniz kendinize; sözcükler farklı da çıksa ağzınızdan, bilinçaltınız aksini söylüyorsa evrene o zaman orada ki yüklerin boşaltılmasının zamanı gelmiş demektir. Eğer bunu başarabildiyseniz bu yıl, önümüzde ki sene bolluk ve bereket sizlerin kapısında epey bir vakit harcayacak demektir. Her şeyin daha kolay aktığını sizlerde fark edeceksiniz. Son bir nefesle bu ayı da yine bu kavramları idrak etmeye ayırın derim. Bilinçaltınızın kıyısında köşesinde kalmış olan yükleri boşaltın. İçiniz de yer açın ki, bolluk ve bereket için yer kalsın.

YAY-1

YAY BURCU

2019’un yorgun savaşçıları; az kaldı. Emin olun yorulduğunuza, ettiğiniz mücadeleye, dönüştüğünüz şeye fazlasıyla değdi ve değmeye devam edecek. Ay burcu Yay olanlarınız Satürn’ün Sade-Sati’si ile bu durumu en güçlüsünden yaşadı. Hayat en zayıf olduğunuz yerlerden sizleri test etti. Eminim ve umuyorum ki çoğunuz bu derslerden geçti ve inanılması güç bir değişim yaşadı. Yükseleni Yay olanlar da bu transitten nasibini aldı elbet. En zor kısım geçmek üzere, Ocak ayından itibaren Satürn Oğlak yolculuğuna giderken sizlerde haklı bir alkışı alacaksınız ondan. Karmanın efendisi zorlar, sınar elbet ama verdiği armağanlar geçici değil kalıcıdır bunu da unutmayın sakın. Öğle bir değişim yaşıyorsunuz ki, bunu bir yılanın kabuk değiştirmesi olarak basite indirgemeyin sakın! Sizler kendinizden yeni bir ben yaratıyorsunuz, olmak için doğduğunuz kişiyi tanıyorsunuz ve her ne kadar öyle gözükmese de, bu o kadar özel bir süreç ki sonunda dönüştüğünüz kişiyi sizler bile hayretle izleyeceksiniz. 2019 sizlere şunu söyledi aslında; gereksiz olan her şeyi, herkesi eleyin ve gitmelerine izin verin. Çünkü onlar eskiye ait ve artık yaşamınızda size ihtiyacı yok. Sizin de onlara ihtiyacınız yok. Bu yeni size açılan kapıda, yeni olasılıkları kucaklayacağınız bir fırsat verdi. Yeni olan pek çok şey hayatınıza girdi ve girmeye de devam edecek. Çünkü bu bir yolculuk, sizler artık bunu daha net görüyorsunuz. Yolculukta hiçbir şey kalıcı değildir ve yol arkadaşlığının bağımlılığına takılmaktansa, yoluculuğun keyfine varmak daha çok hoşunuza gitti. Elbette bu yolculukta uzun süren birlikteliklerin temellerini de attınız. Ama asıl olanın yolun kendisi olduğunun da idrakine vardınız. Başkalarının tahakkümü altında değil, kendi kararlarınız ile yola devam etmeniz gerektiğini anladınız. Aslında bu yıl size yaşamın tüm sorumluluğunu almayı ve kutsal  “Hayır” kelimesini lügatınıza dahil etmeyi öğretmeye çalıştı. Son bir nefesle bu ayı geldiğiniz noktayı onurlandırarak ve evrene, yaratana duyduğunuz minnetle geçirin derim.

OĞLAK-1

OĞLAK BURCU

2019 yılı ruhsal olarak yoğun, değişimin başladığı, belki de ne olduğunu tam olarak çözemediğiniz bir yıl oldu. Gökyüzü sizleri içinize dönmeye, yaşama, evrene, kendinize ve çevrenize karşı olan bakış açınızı yeniden sorgulamaya, değiştirmeye yönlendirdi. Bugüne kadar inandıklarınız, doğru olduğunu zannettikleriniz, keyif aldığınızı düşündüğünüz gibi birçok şey değişimden ve dönüşümden geçti. Yaptığınız meslek, kurduğunuz ilişkiler, aile, arkadaşlar gibi birçok konu gündeme gelmiş ve önünüze serilmiş olabilir bu yıl. Çünkü gezegenler ama özellikle karmik aktörler Satürn, Ketu ve Rahu sizi kendinizden yeni bir ben yaratmaya yönlendiriyordu yavaş yavaş. Zaman zaman sebebini tam olarak anlayamadığınız, kendinizi güvende tam olarak hissedemediğiniz zamanlar olmuş olabilir. Hele ki sizler gibi katıksız toprak enerjisi, yani sağlamcılık ve değişime karşı olan inat ve korku enerjisi yoğun bir burcun insanı olarak köklü bir değişime çağrıldınız. Satürn sizlerin yöneticisi ve sizler onun enerjisine alışıksınız. Disiplinli, sabırlı, sebat etmesini bilen ve özverili bir tutum izlemek sizler için yabancı kavramlar değil. Ancak iş değişim ve dönüşüme geldiğinde bu disiplini ne ölçüde başardığınızın sınanacağı bir evreye giriyorsunuz. Satürn Ocak ayında burcunuz üzerine geldiğinde Ay burcu Oğlak olanların Sade Sati sürecinin 2.ve en yoğun yaşandığı dönemece gireceksiniz ve bu yaklaşık 2,5 yıl sürecek. Yükselenine denk gelenler ise yine bu transitten bir Sade Sati kadar olmasa da aynı enerji bağlamında sınavlardan geçecekler. Son bir nefesle bu ayı yaklaşmakta olan değişime direnmemek, güvenmek ve bu özgüvenle hareket etmeye adayın derim. Yeni sizi yaratmaya başlamadan önce gerekli tüm materyalleri ele alın ve işini bilen bir usta gibi davranın.

KOVA-1

KOVA BURCU

2019 sizleri yeni maceralara yelken açtıran, hedefleriniz, arzularınız ve potansiyelleriniz adına harekete geçiren enerjilerle donattı. Birçoğunuz bunca zaman hedeflediği ve arzuladığı şeylerin aslında istedikleri olmadığına karar verdi. Belki bazılarınız olmak istediği yer ile ilgili geçmiş karmik korkular ve endişeler yaşadı. Belki bazılarınız bulunduğu konumdan bambaşka mecralara yol aldı. Ama hemen hemen hepinizin odak noktası büyük resmi görmek, ayrıntılarda boğulmamak, geçmişi geçmişte bırakmak ama oradaki yükleri de fark edip boşaltmakla alakalıydı. Sizler bildiğini paylaşan ve bundan keyif alan insanlarsınız, bu yüzden bu deneyimleriniz sadece sizler için değil, yakınınızda olan aile ve arkadaş çevreniz için de etkileyici ve dönüştürücü bir yıl olmuş olabilir. Satürn vizyonerliğinizi test etmenizi, Ketu ise geçmişte yaptığınız hataları görmenizi ve anlamanızı sağlamaya çalıştı. Bilgiyi sezgiyle birleştirip yol almanın güveninirliğini ve sağlamlığını görmenizi istedi. Belki birçoğunuz daha önce kendinde önem vermediği, basit birer hobi olarak gördüğü birçok şeyin aslında yaşam amaçlarıyla ne kadar bağlantısı olduğunu ve hem mesleki, hem de yaşama bakış penceresinden hayatınızı değiştirmek adına ne kadar etkili olduğunu anladı. Bu dönemde çevrenizdekiler ya sizlerle yol aldı, ya da onlarla yolunuz bir şekilde ayrıldı. Yeni insanlar, yeni bağlantılar karşıladı sizleri. Bazılarına koşulsuzca, bazılarına ise şüpheyle yaklaşmış olabilirsiniz ama değişime çok direnmediğinizi düşünüyorum. Bu yıl aslında en çok sezgilerinize güvenmeyi öğrendiniz. Son bir nefesle bu ayı da sezgilerinize ayırın derim. Neyi ne ölçüde yaptığınızı, hangilerini sezgisel, hangilerini zihinsel olarak hayata geçirdiğinizi görmeye odaklanın.

BALIK

BALIK BURCU

Bu yıl kariyeriniz, statünüz ve hayatınızla ilgili ciddi dönüşümlere çağırdı sizleri. Yaptığınız iş, olduğunuz yer ile alakalı epey kafa yorduğunuzu düşünüyorum. Bunu yaparken bazen bunaldınız, bazen geçmişin hayaletleri olarak gördüğünüz karmik yüklerle karşılaştınız. Ama karşılaştığı şeyin kendi olduğunu ve her şeyin eskisi gibi olmak zorunda olmadığını görenleriniz ciddi mesafeler kat etti. İş değişiklikleri, ya da mevcut işi bambaşka boyutlara taşıma, yeni girişimler, bağlantılar kurma gibi aksiyonlar almış olmanız muhtemel. Ama ele aldığınız işlerin hemen hemen hepsi ağır aksak, yavaş ve sanki bir sonuca ulaşmayacakmış gibi ilerledi muhtemelen. Çünkü aslında karmik aktörler sizleri adım atmaktan daha ziyade atacağınız yolu oluşturmak ve planlamanızı sağlamak için uğraşıyordu. Bu yıl ağır krediler kullananlarınız ciddi zorluklar yaşamış olabilir. Ama bu yılı daha çok planlama, perspektif oluşturma ile geçirenlerinizin daha rahat ve sakin bir yıl geçirdiği kanaatindeyim. Çünkü gökyüzü sizlere adım atmadan önce içinizi düzenlemeniz gerektiğini vurguladı. Gerçekten ne istiyorsunuz? Sizi ne mutlu ediyor? Ya da mutluluğunuz ile statünüz arasında ne kadar derin bir bağlantı var? Gibi soruları sormanız ve iç barışınızı dengeye oturtmanız istendi sizlerden. Son bir nefesle bu ayı içinize dönmeye ve oraya yargısız, net ve objektif bir gözle görmeye niyet ederek geçirin derim. Her halinizi kabullenmeyi ve kucaklamayı seçin. Doğuştan gelen sezgilerinizi kullanmanın vakti ve neyi ne kadar bildiğinizden daha ziyade, bildiğinizi eyleme nasıl geçirebileceğiniz üzerine odaklanın.