Mayıs 2019

satürn-1

“ÇÖZÜLME”

SATÜRN RETROSU ve MAYIS-2019

Tanrı size istediğiniz insanları değil, ihtiyacınız olan insanları verir. Öyle ki bu insanlar size yardım edecek, sizi incitecek, size acı verecek, sizi terk edecek, sizi sevecek ve olmanız gereken insan olabilmenizi sağlayacaktır.” Lao TZU

Yaşamda ne kadar çok şeyi yarım bırakıyoruz? Her şeyi kontrol etme arzumuz ama aslında hiçbir şeyi kontrol edemeyişimiz yarım birçok şey bırakıyor ardımızda. Hep istediğimiz şey olsun istiyoruz, olması gerekeni değil. Oysa yaşam karşımıza olması gerekeni kusursuzca çıkarıyor. Hep para arayan ama elini attığı her işte hüsrana uğrayan biri hep şunu düşünüyor;  “Neden her işim ters gidiyor?” Ama aslında bu durumu yaratanın kendi davranışları olduğunu ve yaradılışın bunu çözmesi için sürekli aynı şeyleri karşısına çıkardığını görmek istemiyor. Kıtlık bilincini yaratanın bizzat kendi ördüğü duvarlar olduğuna sırt çeviriyor. Ya da ilişkilerinde sürekli aldatılan biri “Neden ben hep başkalarına tercih ediliyorum” diye düşünüyor ama bu kurban rolüne kendisinin büründüğünü anlamak istemiyor. Yaradılışta her şey “Olması gerektiği gibi ve olması gerektiği zamanda gerçekleşir.” Sonsuz olasılıklar denizinde dümenin sizde olduğunu kabullenip varoluşun engin okyanusuna katıldığınızda olan her şeyin bir anlamı olduğunu fark edersiniz. Özgür iradeyi evrenin işleyişiyle uyumlu hale getirdiğinizde yaşam deneyimimiz bambaşka bir boyuta evrilir. Değişime direnmeyi bırakmak beraberinde çözülmeyi getirir.

Karmanın öğretmeni Satürn 30 Nisan itibariyle geri hareketine başlıyor ve 18 Eylül’e kadar çözülme sürecini başlatıyor. Sabrın temsilcilerinden olan Purva Aşhadha yıldızında başlayacağı yolculuğunda bizleri gerçekçi, disiplinli ve sabırlı olmaya davet ediyor. Nerede olduğumuzu, neleri tamamlamamız gerektiğini ve nereden başlayacağımızı net bir şekilde bizlere gösterecek. Takke düştü, Kel göründü! Hasıraltı yok, görmezden gelmek yok çünkü ona eşlik eden geçmiş karmamızın lordu Ketu buna müsaade etmiyor. Satürn bizlere aynasını uzatıp gördüğümüzü olduğu gibi kabul etmemizi söylüyor. Çözülme başlasın ve tüm gerçek çıplaklığıyla önümüze serilsin istiyor. Zira kendimizi olduğumuz haliyle kabul etmeden kapıların açılmayacağını biliyoruz. Büyük bilge Jüpiter’in de Retro hareketinde olduğunu hatırlarsak bu yolculuk yarım kalanları görme ve tamamlama fırsatı sunduğunu görebiliriz. Üstelik sadece bu yaşamımıza ait değil, geçmişten gelen ve bu yaşamımızda da peşimizde olan tüm yarımlar tamamlanabilir.

Ayın 3’ünde Merkür Koç’ta ve bizlere farklı bir iletişim mümkün diyor. Net ve açık olmamızı ve lafı dolandırmadan söylememizi öğütlüyor. Retro Jüpiter’in sessizliğinde az konuş, öz konuş diyor.

Yeni Ay’ın karanlığı 5’in de Koç’ta. Yeni başlangıçlar için cesaretimizi dürterken, Nakshatraların/Takımyıldızların olgunlaşmamış haşarı çocuğu Bharani de istekleri dizginlemeyi zorlaştırıyor. Lakin bu yıldızın kibri ve egosu bazen yükselir ve yoldan çıkmaya meyilli hale getirir insanı. Yeni başlangıçlar evet; ancak tevazu elden bırakılmamalı.

Cesur Mars ayın 7’sinde havai İkizler yolculuğuna başlayacak. Sabırsız ve değişken tabiatıyla bizleri her çiçekten bal almaya iten İkizler, Mars’ın aceleciliğiyle hızlı adımlara sevk ediyor. Lakin yarım kalmışları tamamlamak ve onlarla ilgili adım atmak daha gerçekçi. Odaklanma, sabır ve disiplin Retro Satürn-Ketu birlikteliğinin kulağımızda bıraktığı bir küpe.

Taze bahar aylarında zodyak’ın haşarı çocuğu Koç’la buluşacak Venüs ayın 11’inde. Her ne kadar aşk heyecanını artırsa da aklıselim olmakta fayda var. Zira Venüs Koç’ta şıpsevdi tabiatındadır.

Dolunayın ışığı 18’in de Akrep’te parlayacak. Başarı için her şeyi göze alabilen Vişhakha takımyıldızında gerçekleşecek bu dolunay, Akrep’in ve yıldızın gölge yönlerini ortaya saçabilir. İçinizde ki kin, öfke ve takıntılarınız arasında kendinizi bulabilirsiniz.

KOÇ-1

Çözülme başlasın Koçlar; ki inandığınız ile olduğunuz kişi arasında ki farkı görebilin. Otoriteyle sürdürdüğünüz hayali yel değirmenlerine karşı Don Kişotvari savaşınızın beyhudeliğini anlayın. Siz olmanız gereken kişi olduğunuzda ve bunu kabul ettiğinizde herkeste sizi kabul edecektir inanın. Gerçek basittir ama bakması bazen zor gelebilir. Ancak zaman egoyu süsleme ve makyajlama zamanı değil, zaman gerçeğin sunduğunu ve olanı olduğu gibi kabullenme zamanı. Yarım kaldığını düşündüğünüz her şeyi toparlayıp bütünleme zamanı. Bırakın değişmeye olan sarsılmaz isteğiniz kılavuzunuz, disiplininiz kaptanınız, sabrınız ise geminiz olsun. Unutmayın ki en uzak yollar bile ilk küçük adımla başlar.

BOĞA-1

Çözülme başlasın Boğalar; ki büyüdüğünüz ailenin üzerinizde yarattığı yüklerin ne kadarını serbest bıraktığınızı görün. İçinizdeki potansiyelleri ne ölçüde kullanabildiğinizin farkına varın. Başlayan dönüşüm yolculuğunda özgüven, disiplin ve sabrın sınırlarını ne kadar genişletebildiğinizi ve bunu ne ölçüde kullandığınızı fark edin. Yılbaşından bu yana yolculuğunuzda iç sesinize, sezgilerinize ne kadar güvendiğinizi teyit edin. Eğer hala başkalarını memnun etmek için kendi kararlarınızı sorgulamaya devam edip yol alıyorsanız, bunu düzeltmenin vaktidir bu çözülme. Boş bıraktığınız ipleri tekrar elinize alma ve yaşamınızı kendi kararlarınızla sürdürme vaktidir.

İKİZLER

Çözülme başlasın İkizler; ki hayattaki amaçlarınız için ne kadar yol aldığınıza, sizi neyin mutlu ettiğini ne kadar bulduğunuza, potansiyellerinizi ne kadar keşfettiğinize ve bunları yaparken ne gibi aksiyonlar aldığınıza bakma fırsatı yakalayın. Restorasyonun neresindesiniz? İlişkileriniz ve yaşamda ortaklık kurduğunuz herkes ve her şey için ve bunun getirdiği karmik yüklerin ne kadarını boşalttınız? Değişimin içeriden başladığını ne kadar özümseyebildiniz ve bunu yılbaşından bu yana ne ölçüde gerçekleştirdiniz? Sabrı, disiplini içselleştirip yaşamınıza ne kadar yansıtabildiniz? Şimdi bunları görme, eksikleri onarma, yeniden organize olup başladığınız işi bitirme vaktidir.

YENGEÇ-1

Çözülme başlasın Yengeçler; ki dışarıda olanın, sizlere başkaları tarafından yansıtılanın, düşman veya rakip olarak gördüklerinizin bizzat karmik yüklerinizin bir tezahürü olduğunu bu süreç içerisinde ne kadar kavrayabildiğinizi görün. Bulunduğunuz ortam ve konumu belirleyenin hayata karşı olan bakış açınızın yönlendirdiğini ne ölçüde uygulamaya geçirdiniz? Sağlıklı bir maddi yaşamın dengeli bir maneviyattan geçtiğini, yaşamda dengenin en önemli unsurlardan biri olduğunun ne kadar bilincine varabildiniz? Kaybetme korkunuzun yetersiz bir özgüven ve cesaretten kaynaklandığını ne ölçüde gördünüz? Şimdi bu ödevlerin eksik kalan parçalarını yazma ve yılın geri kalanında yazdıklarınızı uygulama vaktidir. Çözülme başlasın ki, kırdığınız kabuğa ihtiyacınızın olmadığının farkına varıp, baş rolü tekrar kapma vaktidir.

ASLAN-1

Çözülme başlasın Aslanlar; ki duvarlarınızı, basmakalıp yargılarınızı ne ölçüde yıktığınızın, inançlarınızı ne ölçüde genişletebildiğinizin, büyük resme ne kadar odaklanabildiğinizin farkına varın. Kalbinizi ve ruhunuzu varoluşun sonsuz olasılıklarına ne kadar açtınız? Olduğunuz kişiyi kabullenip aslında hiçbir duvara ihtiyacınız olmadığını ne kadar anladınız? Yeniden inşanın aslında hiçbir şey inşa etmemek olduğunu, ruhunuzun açık bir zihinle birleştiğinde her şeyi görebileceğinizin idrakine ne kadar vardınız? Şimdi kalan duvarları yıkma, temizleme ve zaten baştan beri inşa edilmiş olan kusursuz ruhunuzdan başka hiçbir şeye ihtiyacınız olmadığını anlama zamanı. Kendinizi tüm olasılıklara açma ve varoluşun eşsiz yolculuğuna katılıp birlikte yol alma vakti.

BAŞAK-1

Çözülme başlasın Başaklar; ki yılbaşından bu yana geçmişten gelen karmik yüklerin ne kadarının farkında olduğunuzu ve bunları serbest bırakabilmek adına hangi adımları uygulamaya soktuğunuzu anlama ve görme şansına sahip olun. Nerede olduğunuzu ve kendinizi nerede görmek istediğinize dair attığınız adımları, yapmadıklarınızı ve yarım kalmışları tamamlama zamanı. Bunları yaparken yılbaşından bu yana verdiğiniz kararların ne kadarı kendinizin, ne kadarı başkalarının yönlendirmesiyle gerçekleşti? Bunu fark edip tüm kararların iç sesinizden tekrar yükselmesine olanak tanıma vakti. Özveri, disiplin ve sabrın devamını sağlama ve yılın geri kalanını bu kararlılıkla sürdürme vakti. Çözülmeye izin verin ki, nerede olduğunuzu ve nereye gittiğinizi görebilin.

TERAZİ-1

Çözülme başlasın Teraziler; ki yılbaşından bu yana size verilen ödevleri ne ölçüde gerçekleştirebildiğinizi görün. Keskin ve kati yargılarınızdan ne kadar vazgeçtiniz? Sivri ve katı yanlarınızı ne ölçüde törpüleyebildiniz? Egonuzun sesini kısıp daha esnek, daha samimi bir iletişimi ne ölçüde gerçekleştirebildiniz? Olmak istediğiniz yere ulaşmanın değişime direnmemek olduğunu ne kadar kavrayabildiniz? Şimdi büyük resmi görme ve ayrıntılarda boğulmama vakti. İnanç duvarlarınızı yıkıp tüm kapıların açık olduğunu görme vakti. Değişimin bir süreç olduğunu ve bunu gerçekleştirmenin sabır ve disiplin gerektirdiğini anlama vakti. Ruhunuzu serbest bırakıp kendinizi tüm olasılıklara açma vakti. Bırakın çözülme başlasın ki, ihtiyaç duyduğunuz denge yaşamınıza hakim olsun.

AKREP-1

Çözülme başlasın Akrepler; ki yılbaşından bu yana maddi dünyaya karşı olan algılarınızı ne ölçüde değiştirebildiğinizi ve bunu yapmak için hangi adımları attığınızı görebilin. Kıtlık bilinciniz ile ilgili geçmiş yüklerinizin ne kadarını temizleyebildiğinizi kavrayın. Bolluğu ve bereketi tıpkı her şey gibi yaşamınıza çekenin de, uzaklaştıranın da siz olduğunu ne kadar anladınız? İçinizde oluşturduğunuz ve imkansız diyerek sınırı bizzat sizin koyduğunuz nelerin farkına varıp kendinizi sonsuz olasılıklara açtınız? Acaba olacak mı? Ya olmazsa? Bunu yapabilecek miyim? Gibi sizi sınırlayan soruları ne ölçüde azalttınız? Şimdi bunları görme ve yapmadıklarınızı yeniden plana dahil etme vakti. Kendinize güvenme ve istediğiniz her şeyi yaşamınıza çekebileceğinize olan inancınızı tazeleme zamanı.

YAY-1

Çözülme başlasın Yaylar; ki uzun bir zamandır devam eden dönüşümünüzde nerede olduğunuzu ve nelerin yarım kaldığını, ne gibi şeyleri yapabileceğinizi görün. Bu dönemde sabır ve özveri sizler için altın kelimeydi ve her kilidi açacak anahtardı. Bu anahtarı ne ölçüde kullandınız? Hayatınızda olmaması gereken kişileri, olayları, durumları ne ölçüde serbest bıraktınız?  Sabrın ve disiplinin yanı sıra yaşamın sizi dönüştüren olağan akışına ne kadar uyumlandınız? Eminim bu yoğun süreç sizleri biraz yormuştur. Şimdi hem biraz dinlenip hem de yapmanız gerekenleri görme zamanları. Aldığınız yolu küçümsemeden daha ileriye sıçramanın mümkün olduğunu kavrama vakti. Yeni ve henüz bilmediğiniz alanların korkutucu değil, heyecan verici ve keşfedilmeyi bekleyen yeni maceralar olduğunun bilincine varma zamanı.

OĞLAK-1

Çözülme başlasın Oğlaklar; ki yılbaşından bu yana ruhsal gelişiminize ne kadar vakit ayırdığınızı görün. Geçmişten gelen karmik korkularınızın, kaybetme, ölüm, hastalık gibi yükleri serbest bırakmanın ruhsal gelişiminize yatırım yapmaktan geçtiğini ne ölçüde gerçekleştirebildiğinizin idrakine varın. Bu süreçte hayta ve kendinize karşı ne kadar nettiniz? Nerede olmak istediğinize karar verdiniz mi? Bunu gerçekleştirebilmek için hangi adımları attınız? İç sesinizi ve sezgilerinizi ne kadar dikkate aldınız? Şimdi bunları fark etme, görme ve uygulamaya geçirme zamanları. Maddi ve manevi dünyanın dengede olması gerektiğini hatırlama ve yeniden yaşamınıza katma zamanı. Büyük resme kalp gözünüzle bakıp yılın kalanında ne kadar yükseğe tırmanabileceğinize olan inancınıza tekrar bağlanma zamanı.

KOVA-1

Çözülme başlasın Kovalar; ki yılbaşından bu yana amaç ve hedeflerinizi ne ölçüde gerçekleştirebildiğinizi, kabuğunuzu kırıp büyük resme ne kadar odaklanabildiğinizi ve bunu yaparken sezgilerinize ne ölçüde kulak verdiğinizi görün. İç sesinizi ne kadar dikkate aldınız? Dünyevi koşuşturmalar arasında ne kadar akışta kalabildiniz? Olmak istediğiniz kişi olmak için neleri hayata geçirdiniz? Şimdi yarım kalmışları tamamlama, bireysellikten kurtulup deneyimlerinizi yaşamın her alanına uygulama zamanı. Amacınızı yeniden hatırlama ve ona ulaşmak için gereken sabır, disiplin ve özveriyi pekiştirme zamanı. Çözülme başlasın ki, yılı bitirmek istediğiniz noktaya ulaşabilin. Vakit yaşam amacınızı uygulamaya alma vaktidir.

BALIK

Çözülme başlasın Balıklar; ki yılbaşından bu yana daldan dala atlamak yerine hedeflerinize ne kadar odaklanabildiğinizi ve bu konuda ne kadar sabır ve özverili davranabildiğinizi görün. Sizi engelleyen geçmiş yaşam yüklerinizin ne kadarının farkına varıp bunları temizlemek için çaba harcadınız? Köklerinize inip oradaki tıkanıklıklarınızı ne kadar açabildiniz? Bunları yaparken otomatikleşmiş davranışlar yerine sezgilerinize ne kadar kulak verdiniz? Şimdi yapmadıklarınızı yapma, görmek istemediklerinizle yüzleşme vakti. Olayları tek tek ele alıp çözümleri buna göre üretme zamanları. Statünüz ve kariyeriniz ile ilgili vizyonunuzu netleştirme vakti. Çözülme başlasın ki, gri alanlarınızın farkına varın ve bunları berraklaştırın. Zaman, bu yaşamda artık kim olmak istediğinize karar verme zamanı.

Sevgi ve Işık Sizlerle Olsun

Vedik Astroloji Evi

29.04.2019

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sitede yer alan tüm astrolojik bilgiler tamamı ile Hint/Vedik Astrolojisine göre yapılmaktadır. Vedik Astrolojiye göre Yükselen ve Ay burcunuzu bilmiyorsanız ve burç takiplerinizi Batı Astrolojisine göre yapıyorsanız buradaki yorumlar sizin yanlış yönlenmenize sebebiyet verebilir. Vedik Astrolojiye göre Yükselen ve Ay burcunuzu öğrenmek için buraya tıklayınız.