Kasım 2019

secret-garden-coloring-book
Analiz-6
Shasrara
sideral-1
zodyak
maxresdefault
78285c26a0237a1a1391ba3633842892
432249_434129486641487_1517695802_n-copy
Kriya-Yoga
om2

KASIM 2019 VEDİK ASTROLOJİ BURÇ YORUMLARI

Kasım ayına yılın son gerilemesi olan Merkür Retro’sunun etkisiyle giriyoruz. Zihnimizin, sinir sistemimizin efendisi bizi biraz durup düşünmeye, bildiklerimizi gözden geçirmeye ya da bildiğimizi sandığımız yanlışları düzeltmeye davet ediyor. Panik yapmadan, kaygı duymadan zihnimize bir bakış atıp düzensiz görünen yerleri toparlamamızı söylüyor. Merkür aydınlanmış zihni temsil eder ve Sanskirtçe de ismi Budha’dır. Yani saf, egodan arınmış ve evrenle bütünleşmiş Budha bilinçliliğinin temsilcidir. Dolayısıyla bu gerileme düzensiz bir zihnin dengelenmesi adına bizlere bir fırsat sunuyor. Merkür Retroları hareket yerine bekleyişi, girişim yerine düşünmeyi ve hissetmeyi destekler. Nasıl ki hayatlarımızda gıdadan yakacağa, kıyafetten temizliğe kış hazırlığı yapıyorsak, Merkür de zihnimiz için temizlik ve hazırlanma imkanını veriyor bizlere. Zihinler karışıktır ve orada gördüğümüz şeyler bazen bizleri ürkütebilir. Ama derinlemesine baktığımızda orada gereksiz, modası geçmiş birçok yük görürüz. İşte Merkür başlangıçta bu gereksiz yüklerin boşaltılmasını ve birbirleriyle, yaşam akışıyla uyumlu olanların ise bir araya getirilip bağdaştırılmasını tembihliyor. Daha sonra yaşama karşı olan tutkularımızı, hırslarımızı tekrar ele almamızı isteyecek bizlerden; “Her ne pahasına olursa olsundediklerimiz var mı bu hayatta? Bunları neden bu kadar çok istiyoruz? Sorularını sormanızı isteyecek kendinize ve yanıtlarında dürüst, samimi davranmanızı bekleyecek. Tutkularınım ve hırslarımızın bize neler yaptırdığına şaşırarak şahit olacağız. 20 Kasım da gerilemesinin sonlarına yaklaşırken ise “Dengelen !” diyecek. Gördüğün tüm bu çarpıklığı dengele ve dürüst ol! ama önce kendine karşı.

Ayın en önemli gökyüzü olayını ise Büyük Bilge Jüpiter gerçekleştirecek. Yaklaşık bir yıl süren Akrep yolculuğunu 5 Kasım itibariyle bitirecek ve kendi tahtı olan Yay burcuna geçecek. Zodyağın Gurusu (Ruhsal Öğretmeni) içsel yolculuğun kuşağında seyahat edecek. Bize şu soruyu soracak; “Kendini koşulsuz sevebilir misin?” çünkü Kozmik Aşkın efendisinin evinde ondan önce gelen davetsiz iki misafiri var! Satürn ve Ketu. Yani Karmanın efendisi (Satürn) ve değiştirilemez geçmişin tek şahidi (Ketu). Yaşamlar boyu süren yolculuğumuzda bizi oluşturan ve bazılarını hatırlamak dahi istemediğimiz tüm o karmayı, asla kendimize yakıştıramadığımız tüm o benlikleri Koşulsuz sevebilir miyiz? İşte tüm bu kavuşumlar yolculuğumuzda ki bizi biz yapan (Beğenin ya da beğenmeyin) tüm o suretlerle karşılaştıracak bizleri. Bilgiyi, anlamayı ve idrak etmeyi keşfedip Guruluğa giden yoldaki yapı taşlarımızı sağlamlaştırmamızı ve yeni taşlar döşeyerek yolculuğa devam etmemizi sağlayacak.

10 Kasım da Mars Terazi burcuna geçiş yapacak. Mars’ın ateşini, Terazi’nin havasıyla artıracak mıyız? Yoksa dengeye oturtup kısık ateşte mi yola devam edeceğiz? Burası bizlere kalmış. Ama gökyüzünün bize söylediği adım atmadan önce bir düşün! Biraz soluklan, dengelen ve sakinleş. Sonra elbet adım atacağın süreç gelecektir.

Ayın 12’sinde Koç Dolunayı yaşıyor olacağız. Ay tarafında Bharani, Güneş tarafında ise Viskakha Takımyıldızı olacak. Bu arzuların doruk noktasına ulaştığı ve bir süredir gerçekleşmesi için direttiğimiz şeylerin sonlanacağı ve hedefe kilitleneceğimiz bir süreç olacak. Bu esnada yönettiği burcu görünümde tutan Mars, bizi “Yeni şeyler yarat” diye dürtüyor olacak. Gökyüzü yoğun ve enerjiler birbirleriyle girift durumda. Varın ne yapacağınıza kendiniz karar verin! Derim.

16 Kasım da Güneş yeraltı tanrılarının sığınağı Akrep’te parlayacak. Ruhumuzun Karakası (Temsilcisi) sırların sığınağını aydınlatacak. Çünkü bize “İhtiyacınız olan gizli, saklı kalanlar değil, gerçeğin tüm çıplaklığıdır” diyor Güneş. 26 Kasım da Ay yanına geldiğinde zihnin ışığını bir süre söndürecek Güneş. Yeni Ay evrenin bağdaştırıcısı Anuradha Takımyıldızın da Akrep’te ki sığınağın aynalı koridorundan bizi geçirirken yine tanıdık suretlere rastlayacak birçoğumuz. Bu bir geçmişe dönüş değil, üzerini örttüğümüz gerçeklerin hatırlanışı olacak.

Merkür 20 Kasım da Retrodan çıkacak ve son yüzleşme sonlanacak. Ama Yay da ki Stelyum (Gruplaşma) yetmezmiş gibi 21 Kasım da Venüs’te, Jüpiter, Satürn ve Ketu’ya katılacak. Aşk tanrıçası kozmik ve karmik aşk üçgenine düşerse ne olur? Allah bilir…!

Sevgi ve Işık Sizlerle Olsun

Vedik Astroloji Evi

29.10.2019

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sitede yer alan tüm astrolojik bilgiler tamamı ile Hint/Vedik Astrolojisine göre yapılmaktadır. Vedik Astrolojiye göre Yükselen ve Ay burcunuzu bilmiyorsanız ve burç takiplerinizi Batı Astrolojisine göre yapıyorsanız buradaki yorumlar sizin yanlış yönlenmenize sebebiyet verebilir. Vedik Astrolojiye göre Yükselen ve Ay burcunuzu öğrenmek için buraya tıklayınız.

Koç-S

Koç Burcu

Bu ay zihin bulanık. İçinizi mi yoksa dışınızı mı düzelteceksiniz karar vermekte zorlanabilirsiniz. Kasım ayını zihin ve içsel temizliğe ayırmanız ve dünyevi işlerinizi ise yavaşlatmanız gereken bir ay. Jüpiter her ne kadar talih, şans evinize geçse de Satürn’ün Ocak 2020 ye kadar orada olacak olması işleri biraz yavaşlatıyor. Burcunuzun yöneticisi Teraziden sizlere bakarken denge sizler için kilit nokta. Ama bu ay burcunuzun üzerinde parlayacak Dolunay birçok şeyin kendiliğinden rayına girmesini sağlayabilir. Ama tam karşınız da Mars ile beraber Retro’suna devam eden Merkür sizleri dikkatli olmanız konusunda uyarıyor. Adım atarken iki kere düşünün ve merkezinize odaklanın diyor. Bırakın bu ay siz değil, yaşamın doğal akışı karar versin olacaklar.

Boğa-S

boğa burcu

Bir an mutlu, bir an mutsuz musunuz? Tıpkı bir çocuk gibi; Vücudunuz sizle dalga mı geçiyor? Bir an dipdiri, bir an yere yığılacakmış gibi. Mars ve Güneş ateşinizi yükseltip harekete geç, agresif ol derken, Merkür Retro da emin misin? İstediğin bu mu? Diye diretiyor. Bu ay bol bol derin nefes terapileri düzenleyin kendinize. Zihninizi dengeleyin diyeceğim ama bunu bu süreçte yapmanız pek kolay değil. O yüzden kalbinizle hareket edin bu ay. Hareket dediysem koşmayın sakın! Sakin, dengede ve istikrarlı olun ve beklemeniz, mola vermeniz gerekiyorsa da direnmeyin gökyüzüne, ayak uydurun. Dolunay ve Yeni Ay süreçleri içsel huzur alanlarınız da gerçekleşecek ki; bu dönemde zihin sağlığınıza dikkat edin. Görmek istediğinize değil, olana odaklanın. Zira Jüpiter’in Yay yolculuğu sizler için hiçte kolay olmayacak.

İkizler-S

İkizler burcu

Bu ay sizi tanımlayan en güzel söz; “İlişki durumu karmaşık” sanırım. Merkür Retro’su, Güneş ve Mars Terazideyken dengede kalın demek o kadar da kolay değil maalesef. Bu ay sizlere verebileceğim en güzel tavsiye (Nasıl yaparsınız bilemiyorum çünkü gezegeniniz Merkür) çok az konuşun olur sanırım. Bu sizler için zor biliyorum ama bu ay ağzınızdan çıkacak kelimelere çok ama çok dikkat edin. Merkür Retro’da da olsa sizin gezegeniniz. Bu yüzden bu Retro’yu iyi kullanın ve zihninizi sessizleştirin. Dinleyin bu ay; çocuklarınızı, arkadaşlarınızı, sevgilinizi ve eşinizi. Sizin çok iyi bir konuşmacı olduğunuz kadar harika birer dinleyici de olduğunuzu görsün insanlar. Dolunay bir süredir iş hayatınızda gerçekleştirmek için direttiğiniz bir konuda sizleri hedefe ulaştırabilir ve Yeni Ay enerjisi bu iş için yeni fırsat noktaları yaratabilir. Ama hiçbir şeyi zorlamayın bu ay, doğal akışına bırakın ve çok az müdahil olun.

Yengeç-S

yengeç burcu

Kasım maddi alanlarınızda hareketli günleri beraberinde getiriyor sizler için. Hatta Mars yeni maceralara atılabilir, yeni mekanlara geçebilirsin diyor. Ama siz bu ay yine de dikkatli adım atın. Düşünün, tartın ve olasılıkları hesaplayın. Tek çerçeveden bakmayın olaylara. Geniş perspektiften değerlendirin fırsatları. Kendinizi çözümlere odaklamış olabilirsiniz ama Merkür Retro’dayken analitik düşünmek zor ve yıpratıcı. O yüzden yavaşlayın, hiçbir şey için geç kalmazsınız merak etmeyin. Yola çıkmaktan ziyade yolculuğun kalitesine odaklanın bu ay. Sırf bir yere varacaksınız diye neden sarsıntılı bir yolculuk yapasınız ki! Öncelikle ay ortasında ki Dolunayı bekleyin, zira meslek ve kariyer alanlarınızda size güzel haberler getirebilir. Yeni Ay enerjisi her ne kadar spekülatif yanınızı kaşısa da, dikkat edin ve iki kere düşünün derim. Zira Yay da ki gruplaşma ve Retro derken, kendinizi tatsız sürprizlerin kucağında bulabilirsiniz. Son olarak beden sağlığınıza dikkat edin ve ona kulak verin bu ay.

Aslan-S

aslan burcu

Kasım ayında her ne kadar yavaş olun desem de, beni dinlemeyeceğinizi biliyorum. Çünkü Güneş ve Mars sizlere; “Koş! Yılın son trenini kaçırma!” diye bağırıyor adeta. “Yapılacak çok şey var ve hepsine yetişmen gerekiyor.” Diye yoğun bir temponun içine sürüklüyor bu iki gezegen sizleri. Ama Merkür’ün Retro da olduğunu, yanılgılara açık olduğunuzu, girişimlerinize dikkat etmenizi ve Terazinin dengesinin her an değişebileceğini hesaba katarak hareket edin derim. Yoksa bir çuval inciri heba etmenin üzüntüsünü de yaşayabilirsiniz. İşlerinizi hallederken sivri dilli olmayın bu ay. Yoksa daha sonra sevdiğiniz insanların üzüntülerini teselli etmek için epey bir vakit harcarsınız. Dolunay sizi şaşırtacak ve mutlu edecek bir sürpriz barındırıyor. Yeni Ay süreci ise ailevi alanlarınızda yıkıcı değil, yapıcı olmanın vakti diyor.

Başak-S

Başak burcu

Ayın başından harcamalarınızı düzenleyin derim. Sıkı bir maliye politikası ve sıfır israf bu ay hedefiniz olsun. Çünkü özellikle ay ortasına kadar Mars ve Güneş bu alanlarınızı yoğun ve yıpratıcı bir biçimde etkileyecek. İpin ucunu bir kaçırırsanız kötü sürprizler ile karşılaşmanız neredeyse kesin. Bu ay adım atmak ve girişimde bulunmak mı? Aman diyeyim! Yavaş hareket etmeyi bırakın, bu ay girişimlerinizde duraklama pozisyonunda olmanız çok elzem. Retro Merkür zihninize ne kadar hayalperest fikirler sokarsa soksun onu değil Mars ve Güneş’i dinleyin derim bu ay. Bekleyiş, denge, sakinlik ve huzur bu ay sizlerin ihtiyaç duyduğu en önemli anahtar kelimeler. Dolunay süreci sizi huzursuz ve bunalmış hissettirebilir. Ailevi alanlarınız da karışık enerjiler içerisinde. Ama sabredin derim; çünkü ay sonuna doğru gerçekleşecek Yeni Ay yeni filizlerin görünmesini sağlayabilir.

Terazi-S

terazi burcu

Bu ay diğer tüm gezegenleri bırakın. Sizin için bu ay Merkür ayı. O yüzden yukarıda ki yazdıklarımı direk buraya koyuyorum çünkü bunu yapmak için en çok desteklenen burç sizlersiniz;

Merkür aydınlanmış zihni temsil eder ve Sanskirtçe de ismi Budha’dır. Yani saf, egodan arınmış ve evrenle bütünleşmiş Budha bilinçliliğinin temsilcidir. Dolayısıyla bu gerileme düzensiz bir zihnin dengelenmesi adına bizlere bir fırsat sunuyor. Merkür Retroları hareket yerine bekleyişi, girişim yerine düşünmeyi ve hissetmeyi destekler. Nasıl ki hayatlarımızda gıdadan yakacağa, kıyafetten temizliğe kış hazırlığı yapıyorsak, Merkür de zihnimiz için temizlik ve hazırlanma imkanını veriyor bizlere. Zihinler karışıktır ve orada gördüğümüz şeyler bazen bizleri ürkütebilir. Ama derinlemesine baktığımızda orada gereksiz, modası geçmiş birçok yük görürüz. İşte Merkür başlangıçta bu gereksiz yüklerin boşaltılmasını ve birbirleriyle, yaşam akışıyla uyumlu olanların ise bir araya getirilip bağdaştırılmasını tembihliyor. Daha sonra yaşama karşı olan tutkularımızı, hırslarımızı tekrar ele almamızı isteyecek bizlerden; “Her ne pahasına olursa olsundediklerimiz var mı bu hayatta? Bunları neden bu kadar çok istiyoruz? Sorularını sormanızı isteyecek kendinize ve yanıtlarında dürüst, samimi davranmanızı bekleyecek. Tutkularınım ve hırslarımızın bize neler yaptırdığına şaşırarak şahit olacağız. 20 Kasım da gerilemesinin sonlarına yaklaşırken ise “Dengelen !” diyecek. Gördüğün tüm bu çarpıklığı dengele ve dürüst ol! Ama önce kendine karşı.

Akrep-S

akrep burcu

Kasım sizler için çok kolay geçmeyecek. Yoğun enerjiler pek tabi ki tüm burçları etkilese de sizler zihinsel ve ruhsal olarak bu etkileri en yoğun yaşayacak burçların başındasınız. Ama bu zihninizi temizlemenin, gereksizleri atmanın ve olanı bütünleştirmenin fırsatını veriyor sizlere. Hareketten ziyade beklemeyi tercih edin bu ay. Hislerinize odaklanın ve gerçekte neyin sizi mutlu ettiğini düşünün. Yoğun ve dönüşümsel bir yıl geçirdiniz ama bunun mükafatını Jüpiter’in Yay yolculuğunda alacağınızdan emin olabilirsiniz. Özellikle Ocak 2020’den sonra Jüpiter, sizin ve çekirdek aileniz için harika gelişmeleri beraberinde getirecek. Dolunay sürecin de çalışma şartlarınızda bir süredir devam eden sorunların çözüldüğü ve birilerinin sizi fark ettiğine şahit olabilirsiniz. Yeni Ay ise burcunuzun üzerinde gerçekleşecek ve yaşamınıza dair yaptığınız muhasebenin yeni oluşumlarını göreceksiniz. Sizler için psişik yetilerinizin yoğunlaştığı ve sezgilerinizin yükseldiği bir süreç olacak.

Yay-S

yay burcu

Satürn aldı sazı eline ve bir türlü bitmiyor bu şarkı” dediğinizi duyar gibiyim. Haksız da sayılmazsınız ama her zaman söylediğim gibi gezegenler bize acı ve zulüm çektirmek için orada değil! Yaşamı öğretmek ve düzene koymak için varlar. Bir kısmınız Yükselen transiti yaşarken, Ay burcu Yay olanlar Sade-Sati sürecinde epeyce yoğruldunuz ve yoruldunuz. Ama az kaldı ruhunuzun yöneticisi Jüpiter burcuna geliyor. Ama gelir gelmez bir sihirli değnek edası beklemeyin ondan. Zira o da Akrep yolculuğunda yoruldu ve biraz dinlenip rahatlamasına izin verin. Özellikle Ocak ayında Satürn Oğlak burcuna geçtiğinde siz o zaman seyredin Guru’nun size getirdiklerini. Ama olsun onun Yay’a geçişi bile sizleri psikolojik olarak rahatlatacaktır. O ritmini bulana kadar Kasım ayını yaşam hedefleriniz, arzularınız ve varmak istediğiniz yer bağlamında tekrar gözden geçirin, gerekli elemeleri yapın ve büyük resmi netleştirin derim. Çünkü Merkür Retro’su sizlere bu fırsatı sunuyor.

Oğlak-S

oğlak burcu

Kariyer, olduğunuz yer, olmak istediğiniz yer, hedefler, arzular… Hepsi havada uçuşuyor bu ay sizler için. Zihniniz berrak değil, zira Merkür Retro da. Fırsatlarda var elbet, yeni atılımları destekleyen enerjilerde. Ama onları değerlendirecek aklıselim bir zihin nerede? İşte bu yüzden dikkatli adım atın bu ay, yormayın kendinizi. Biraz yaşamın akışına güvenin ve öncelikle zihninizde ki gereksiz ve net olmayan hedef ve arzularınızı eleyin. Sadeleştirin ve netleştirin olmak istediğiniz yerin koordinatlarını. Önce planlayın, programlayın listenizi, sonra nasıl olsa arkasından adımlar gelir. Gittiğiniz yeri görmezseniz en ufak bir tümsek bile düşürebilir sizi. O yüzden yolunuzu aydınlatın önce, sonra adımlayın yol almak istediğiniz yere. Bu yıl bittiğinde net olmanız lazım. Çünkü Satürn geldiğinde (Yükselen transiti ve Ay burcu Oğlak olanların devam eden Sade-Sati süreci) sallayacak ortalığı ve eğer dikkatli olmazsanız Yay da yerleşen Jüpiter maddi alanlarınızda deprem etkisi yaratabilir.

Kova-S

kova burcu

Zihin restorasyonu için güzel bir ay sizler için. Merkür birçok şeyi netleştirmenizi, anlamanızı ve idrak etmenizi sağlayacak etkide. Beklemek sıksa da sizleri bazen durmak ilerlemekten daha çok yol aldırır insanlara. Bu ay güzel fırsatların, dikkat çekiciliğin etkileri üzerinizde ama sağlıksız kararlar alma ihtimaliniz de bir hayli yüksek. Bu yüzden önce içinizi dengeleyin ki, adım attığınızda sendelemeden ilerleyin. Adımlar küçük olabilir ama planlanmış küçük bir adım, plansız bir sıçrayıştan daha evladır. Dolunay süreci bu küçük adımlarınızın sonuçlarını alabileceğiniz bir enerjide sizler için. Hatta Yeni Ay ile yepyeni kapıların açıldığına bile şahit olabilirsiniz. Bir süredir yaşamdaki yeriniz ile ilgili yüzleşmeleri sağlayan Jüpiter artık Yay burcunda hasadının bereketini sunacak sizlere. Ama hemen değil. Orada duran Satürn ve Ketu yılsonuna kadar hedefleriniz ve varmak istediğiniz yer ile ilgili sınavlarına devam edecek ve geçmişi yad ettirecekler. Bunlar artık son sınavlar ve merak etmeyin, eminim çoğunuz onun derslerinden geçtiniz.

Balık-S

balık burcu

Sağlığınız birinci önceliğiniz olsun bu ay. Çünkü hem bağışıklık sisteminiz, hem kan dolaşım sisteminiz, hem de sinir sisteminiz üzerinde ki yoğun enerjiler had safhada olacak. Gerekirse izin alın, ya da vitamin takviyesi. Spor yapın diyeceğim ama Mars sizleri kazalara karşı kalkansız bıraktığı için ağır sporlardan kaçının lütfen. Ruhunuzu gevşetecek, sizi rahatlatacak ne varsa ve ne işe yarıyorsa onu yapım derim bu ay. Nefesinizi kontrol edin ve ara sıra derin nefeslerle zihninizi rahatlatın. Bu süreci zihinsel bir temizlik ve arınma süreci olarak değerlendirin derim. İçinizde tuttuğunuz ve artık ihtiyacınız olmayan şeyleri eleyin ve yerine yenilerini koymak için de acele etmeyin. Belki başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Olanları birleştirip bütünleştirin önce. Sonrasında yeni bir şey filizlenirse elbette onu da değerlendirirsiniz. Dolunay kazançlarınız ile ilgili bir süredir direttiğiniz bir konunun nihayete ermesini sağlayabilir. Ama bu ay hareketten ziyade bekleyiş sizler için önemli. Bu sabır ay sonuna doğru gerçekleşecek Yeni Ay sürecinde meyvelerini verebilir.