Mart 2020

Analiz-15

Mart 2020 Gökyüzü Enerjileri ve Burçlar

Mart ayı itibariyle kolektifte yepyeni bir döneme adım adıyoruz. Bu coğrafyayı oluşturan bizleri de derinden etkileyecek ve dönüştürecek olan bu süreç aslında Ülke kuruluş haritamız ile bağlantılı bir döngü. Bildiğiniz gibi Vedik Astrolojinin kendine özgü ve sadece bu sistemde kullanılan teknikleri mevcut. Bu tekniklerden belki de en önemlisi Daşa Sistemi dediğimiz bölüm; tıpkı bireysel haritalarımızda olduğu gibi, Ülke haritalarında da Doğum/Kuruluş anına ilişkin yerleşim ile alakalı eşsiz bir süreç başlar bu disiplinde. Buna Daşa yani Döngü-Süreç deriz. Ay’ın yerleştiği Nakshatra/Takımyıldızın yönetici gezegeni ile başlayan bu döngü 120 yıllık bir zaman dilimini kapsar. İşte ülke haritamızda 20 yıllık Venüs döngüsünü kapatıp, 6 yıl sürecek olan Güneş döngüsüne geçiş yapıyoruz bu ay itibariyle. Bunun ile ilgili ayrıntılı bilgiyi burada yer alan makaleden okuyabilirsiniz.

Analiz-15

Tabi ki ülkemiz adına böyle güçlü bir enerji değişimi yaşıyor olmamız, bizleri de derinden etkileyecek. Tüm geçmiş yazılarımda ve analizlerimde 2020 için ısrarla üzerinde durduğum konulardan biri, artık bireysel haritalarımızın ve oradaki enerjilerin ne kadar önemli olduğu yönündeydi. Öyle bir döngü yaşıyoruz ki tüm dünyada vuku bulan bu dönüşüm sürecinde hepimize belirli roller ve görevler düşüyor. Bundan dolayı bu ay itibariyle ayrı ayrı Aylık Burç Yorumlarını yayınlamayı bırakıyorum. Çünkü enerjiler o kadar kişisel çalışıyor ki bizler genel enerji düzeyinden bu yorumları yapsak da, artık sizler üzerinde eskisi kadar tutarlı ve isabetli olduğunu düşünmüyorum. Eğer son aylarda sitemden ya da bu işe yüreğini koyan birçok Vedik Astroloji sitesinde ki aylık yorumların artık sizleri yansıtmadığı hissine kapılanlarınız varsa; İşte söylemeye çalıştığım nokta burası. Artık aylık olarak Makro düzeydeki enerjilerden bahsedip, bunların burçsal olarak yansımalarından bahsedeceğim sizlere. Tabi ki yine içerisinde burçlardan bahsedeceğim ve sizler –eğer biliyorsanız tabi ki- Yükselen ve Ay Burçlarınıza göre enerji alanınızda vuku bulabilecek hadiselerden haberdar olacaksınız. Vedik Astroloji merakı olan herkesin belki Bireysel Harita Analizi yaptırma imkanı bulunmayacaktır ama en azından Yükselen ve Ay Burcu bilgilerinizi öğrenmenizin çok faydası olacağını düşünüyorum. Ben bu konuda baştan beridir göreve hazırdım ve bunu elimden geldiğince ve müsait oldukça da yapmaya devam ediyorum. Eğer Yükselen ve Ay Burcunuzu bilmiyorsanız buraya tıklayarak bana ulaşabilir ve ücretsiz olarak Yükselen ve Ay Burcu bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Analiz-15

Daşa sürecine geri dönecek olursak; Ülkemizde yaşanacak bu değişim tabi ki bizleri de etkisi altına alacak. Artık güçlü bireysel ifadenin (Ben Bilici-Yüksek Ego) yerini kolektif ifade (Birlik Bilinci-Sezgi) alacak ve bu bizlerin sesinin daha gür çıkacağı, aktif ve katılımcı olacağımız bir süreci de beraberinde getirecek. Bu yüzden bu ay okuduğunuz bu analizi, Makro düzeyde başlayacak olan (Aslında geçen seneden başladı ama bu aydan itibaren fizikselde tezahürüne de şahitlik edeceğiz) bu enerji dalgası ekseninde değerlendirmeniz yerinde olacaktır.

Ayın ilk gökyüzü hareketi Dolunay süreci olacak. Vedik Astrolojiye göre 09 Mart’ta Aslan Burcunda ve Purva Phalguni Takımyıldızında gerçekleşecek Dolunay kişisel egomuzun yükseldiği, göz önünde olmak ve fark edilmek istediğimiz bir enerji barındırıyor. Aslan, Boğa ve Akrep burçları bu Ego ve Fark edilme enerjisini bireysel ifadelerinde, bulunduğu statü ve konumda deneyimlerken, Koç, İkizler, Kova burçları bu enerjiyi ikili ilişkilerinde ve yakın çevreleri ile kurdukları irtibatlarda yaşıyor olacaklar. Yengeç burçları para evinde, Başak burçları çıkışlar, beklenmedik gelişmeler evinde, Terazi ve Yay burçları otorite, hedef ve arzu alanlarında, Oğlak ve Balık burçları ise hem mesleki hem de içsel dünyalarında deneyimliyor olacaklar. Bu Dolunay döngüsünün ışığı aslında genel mana da bizlere şunu hatırlatıyor olacak; Enerjiyi deneyimlediğiniz alan her neyse, o alandaki egonuzu törpülemeniz ve fark edilmek için başkalarının takdirini beklemek yerine, kendi öz sevginizi ortaya çıkarmanız gerektiğini vurgulayacak.

Analiz-15

10 Mart itibariyle Merkür Kova burcunda ki Retro hareketini sonlandırıyor ama ileriye doğru gitmeden birkaç güne daha ihtiyaç duyacaktır. Merkür Retro da; Zekamızın, bilgimizin ve yeteneklerimizin ne kadarını kolektife yansıttığımızı sorgulattı bizlere. Ne kadar paylaşımcıyız? Ay sonuna kadar Kova alanında kalacak olan Merkür, artık bazı şeylerin paylaşılması gerektiğini ve biraz daha birlik bilincinde hareket etmemiz gerektiğini vurgulayacak. Koç, Boğa ve Başak burçlarına, hedeflerini, arzularını, meslek ve kariyer alanlarını ve bunlarla ilgili planlarını ne ölçüde paylaşabileceğini gösterecek aslında. Aslan ve Terazi burçlarına ilişkilerinde artık gölge noktaların aydınlanması gerektiğini, paylaşımın hayata geçirilmesinin önemini ve birlikte paylaşarak bazı şeylerin daha güzel yaşanabileceğini söyleyecek. Balık burçları için belki de zorlandığı alanları, korkularını, endişelerini kendileri halletmeye çalıştıkları için çözemediklerini ve güvendiği insanlarla bunları paylaşmaları gerektiğini vurgulayacak. İkizler ve Akrep burçları için içsel huzurun belki de bir dost omzuna yaslanmaktan geçtiğini ve duygularını paylaşmaları gerektiğini hatırlatacak. Yengeçler, belki halledemediğiniz ve henüz anlamlandıramadığınız konularla alakalı başkalarının fikrine başvurma ihtiyacı gelmiştir. Yaylar, Belki adım atmadan önce fikirlerinizi çevrenizle paylaşmalısınız. Oğlaklar, maddi konuların aile içinde masaya yatırılması gereken zamanlar olduğunu unutmamalısınız. Ve tabi ki Kovalar, yeni filizlenen her şeyi, ekilen her tohumu birlik bilinci çerçevesinde ele alma zamanı.

Venüs neredeyse ay boyunca (28 Mart’a kadar) Koç burcunda olacak. Venüs’ün Maneviyattan Maddeye tekrar döndüğü alandır burası; biraz daha sert ve belki biraz duygusallıktan yoksun… Belki hayal kurmanın dayanılmaz hafifliği, düşlemenin ve sevgiyi harekete geçirmenin, tezahür ettirmenin vaktidir. Konfor sadece satın alacağınız şeyler midir? Yoksa gerçek konfor ruhun hafifliğinde mi yatar? Tüm burçlara bunu hatırlatacak Venüs ve artık dünyevi arzuların gerçekleşmesinin ruhsal doygunluktan geçtiğini ve sevginin madde ile ifade edilmesinden çok, duygularla, davranışlarla gösterilmesi gerektiğini vurgulayacak. Her şey hayal kurmakla başlar, davranışlarla harekete geçer, zihin ile netleştirilir ve sezgi ile tezahür ettirilir.

Analiz-15

Güneş, bu oluşturduğumuz duygusal karmaşanın ne kadarını Ben merkezli, ne kadarını Sezgisel kurguladığımızla ilgilenecek ay ortasından itibaren Balık burcuna geçerek. İlişkilerimizde, konfor alanlarımızda ne kadar benciliz? Ne kadar samimiyiz ve sergilediğimiz davranışların ne kadarı gösteriş için? Belki de hepimizin şu soruyu sorması gerekiyor; Ne kadar dürüstüz?

Bu sorunun cevabı Yeni Ay döngüsünde saklı. 24 Mart da Balık burcunda ve Uttara Bhadra Takımyıldızında gerçekleşecek Yeni Ay’ın enerjisi Dürüstlük ve Samimiyet! Kurduğumuz hayallerimizde (Balık Burçları), ilişkilerimizde, yakın ve sosyal çevremizde (Boğa, Başak, Akrep, Oğlak, Kova Burçları), işyerimizde ve mesleki alanlarımızda (İkizler, Yengeç, Terazi Burçları), Korkularımız, endişelerimiz ve iç dünyamızda (Koç, Aslan, Yay Burçları) ne kadar dürüstüz ve samimiyiz? Bunun cevabını dengede olan ruhlar fark edecektir elbette.

Zodyağın haşarı çocuğu Mars bir süredir Yay burcunda içsel keşifler, arzular için durmadan gaz pompalıyordu ve aslında bu ayın da büyük çoğunluğunda bunu sürdürecek. Kendimizi ne kadar iyi tanıyoruz ve içsel bilgeliğimizi ne kadar dikkate alıyoruz? Bunlar için bizi cesaretlendirmek ve harekete geçirmek için orada bulunuyor Mars, ama o ayrıntılarla ilgilenmez, dikkat etmez, sadece adım atmanın peşindedir. Bu yüzden Mars’ın gücünü Yay da harekete geçmek için kullanmak yerine, cesaretle içeriye bakmaya odaklamalıyız hepimiz. Ta ki 22 Mart tarihine kadar; işte Mars’a kulak vereceğimiz zaman bu tarihte başlıyor çünkü bu haylaz çocuğu, olgun, sabırlı, akıllı bir savaşçıya dönüştüren Oğlak alanına geçiyor. Birde yanında karmanın öğretmeni Satürn olunca hem geçmiş hem de ana ve geleceğe ilişkin esaslı bir savaş başlayacak içlerimizde. Mars’ın cesaretini ve arzusunu, Satürn’ün disiplini ve çalışkanlığını yanımıza aldığımız sürece bazı akıl karışıklıkları yaşasak da, yolumuza emin adımlarla gideceğimiz bir süreç var önümüzde.

Mart ayı belki hepimizin farklı alanlarında tezahür etse de, dürüstlüğün, samimiyetin sorgulandığı, yaptığımız eylemlerin, söylediğimiz sözlerin ben merkezli mi? Yoksa biz merkezliği olduğunu anlamaya çalışacağımız, biraz duygusal, biraz cüretkar ama adım atmaya da meyilli enerjiler vadediyor. Kendinizi bildiğiniz, samimi, dürüst, yardım etmeye ve almaya açık bir ay dilerim hepinize.

Sevgi ve Işık Sizlerle Olsun

Vedik Astroloji Evi

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sitede yer alan tüm astrolojik bilgiler tamamı ile Hint/Vedik Astrolojisine göre yapılmaktadır. Yıllık Burç yorumlarını Yükselen burcunuz üzerinden değerlendirmelisiniz. Vedik Astrolojiye göre Yükselen ve Ay burcunuzu bilmiyorsanız ve burç takiplerinizi Batı Astrolojisine göre yapıyorsanız buradaki yorumlar sizin yanlış yönlenmenize sebebiyet verebilir. Vedik Astrolojiye göre Yükselen ve Ay burcunuzu öğrenmek için buraya tıklayınız.