Aralık 2019 Türkiye

ARALIK 2019 TÜRKİYE

2019 yılının son ayını önemli bir Güneş Tutulması ile kapatıyoruz. Bu öyle bir Güneş Tutulması ki son yıllarda yaşadığımız gelişmeleri hem tamama erdirecek hem de hakikati ortaya dökecek nitelikte. Bu yüzden, kapalı kapılar ardında yabancı müttefikler, komşu ülkeler ile yapılan pazarlıkların, anlaşmaların, verilen sözlerin ve tavizlerin neler olduğu, neyin ne ölçüde yürürlükte kalacağını hep birlikte görüyor olacağız.

Vedik Astrolojiye göre 26 Aralık tarihinde Yay Burcunda yani ülke haritamızın 7.evinde gerçekleşecek. Ama tutulma günü burç yorumlarında da bahsettiğim gibi Yay burcunda kalabalık bir gezegen güruhu bizleri beklemekte. Ketu, Merkür, Satürn, Jüpiter, Güneş ve tabi ki Ay yoğun kuvvetli ve kasvetli bir enerjiyi tetikliyor olacaklar. Bu tutulma nerdeyse ülke haritamızda ki tüm evleri tetikleyici bir etki yaratacak. Çünkü 1.ve 4.evlerimizin yöneticisi Merkür orada, 2.ev yöneticisi Ay orada, 3.ev yöneticisi Güneş orada, 7.ve 10.evlerimizin yöneticisi Jüpiter orada, 8.ve 9.evlerimizin yöneticisi Satürn orada bulunacak. Bu aslında sadece bizim ülkemiz açısında değil, tüm dünya Mundane/Ülkeler Astrolojisi açısından yıllardır birikmiş olan enerjileri açığa çıkaracak güçte ve nitelikte.

Tutulmanın gerçekleşeceği alan bizim dış dünya ile olan iletişimimiz, anlaşmalarımız, ortaklıklar ve müttefikliklerimiz ile ilgili. Dolayısıyla zaten bir süredir didişmelerin, anlaşmazlıkların, gerginliklerin olduğu bir evi daha da hareketlendirecek ve olası gelişmeleri tetikleyecek. Buna ek olarak toprak bütünlüğü, halkın genel durumu, para piyasaları, siyaset, komşularla ilişkiler gibi alanları da etkileyecek kuvvette bir tutulma döngüsü yaşıyor olacağız.

Moola takımyıldızı sabit takımyıldızlar içerisinde sert etkiler veren, zorlayıcı bir yıldızdır. Gerçeği ortaya serme, dökme gibi bir özelliği olan bu yıldız saymış olduğum konular ile alakalı bugüne kadar duymuş olduklarımızın ne kadarının gerçeği yansıttığını ve duymamış olduklarımızın da kulağımıza geldiği bir süreci beraberinde getirecek. Gerçekleşeceği derece itibariyle Ay yönetiminde olacak tutulma halkın genel psikolojik durumu açısından da hayli zorlayıcı etkileri açığa çıkaracak. Tabi ki yukarıda da bahsettiğim gibi bu etkiler sadece bizim ülkemiz açısından değil, tüm dünya açısından belirleyici ve etkileri uzun döneme yayılacak sonuçları ve gelişmeleri açığa çıkartacak nitelikte.

aralık-2

Yıllık yorumlarda ayrıntısıyla bahsedeceğim ama bu tutulma bana 2020’nin nasıl geçeceğine dair ufak bir bakış açısı kazandırıyor. Önümüzde ki yıl tabiri caizse dünya açısından taş üstüne taşın kalmayacağı, bilinen birçok şeyin yıkılıp yerle bir olacağı bir dönemin başlangıcı. Aslında başlangıcı bir süredir devam eden enerjilerin realitede tezahür edişinin görüneceği bir yıl olacak. Hem kişisel, hem de ülkeler açısından özellikle eski de kalmayı tercih edenler, ya da değişime direnenler için çok zorlayıcı geçecek. Değişimi çoktan başlatmış olanların ise yepyeni boyutlara evrildiği bir yıl olacak.

Ayın büyük bir bölümü tutulma enerjileri eksenin de geçecek olsa da ayın 25’i itibariyle kendi yönettiği Akrep burcuna geçecek olan Mars’da bu ay olmasa bile önümüzdeki aylarda 6.ev ve 11.ev alanlarında gergin, fevri ve her an bir kıvılcım çıkarabilecek bir etkiyi de beraberinde getirecek.

Yılın son Dolunayı Vedik Astrolojiye göre Boğa burcunda ve Mrigashira Takımyıldızında gerçekleşecek. Çıkışlar evimizde gerçekleşecek bu son Dolunay harcamalar, gelir gider dengesi adına yine bir şeylerin rayında gitmediğini ve bu etkinin halka yüklendiğini gösteren gelişmeleri tetikleyebilir.

Yoğunlaşan bu enerjiler özellikle tutulma döngüsünün de etkisiyle tüm dünyada tektonik hareketlilik yaratmakta ve yaratmaya da devam edecek gibi görünüyor. Tıpkı dünya gibi, yeryüzü de gelmekte olan değişime ayak uyduruyor. Daha önce ki yazılarımda bahsetmiştim ama tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum. Doğayı geri dönülmez bir biçimde tahrip etmeye ve değiştirmeye devam ediyoruz. Artık yaşadığımız dönem öyle bir zaman ki, yaptığımız her eylemin fiziksel sonuçlarının da tezahür ettiği bir süreç. Bu yüzden artık doğa da tepkisini esirgemiyor ve aslında oda bize uzun süredir bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Ama insanoğlu olarak bizim bu anlatılmak isteneni anladığımızdan şüpheliyim. Ne gökyüzü sesini ulaştırabiliyor bizlere, ne de Tabiat Ana’nın çığlığına kulak kabartıyoruz. Elbette can kulağıyla dinleyen hatırı sayılır ve sayıları günden güne büyüyen bir güruh da mevcut. Ama biz duysak da, duymasak da değişim kaçınılmaz.

2020 yıllık yorumunda tekrar buluşmak dileğiyle.

Sevgi ve Işık Sizlerle Olsun

Vedik Astroloji Evi
02.12.2019

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sitede yer alan tüm astrolojik yorumlar tamamı ile Hint/Vedik Astrolojisine göre yapılmaktadır