Satürn-Oğlak Transiti

Analiz-16

KARMANIN ÖĞRETMENİ BURÇ DEĞİŞTİRİYOR

2020 SATÜRN-OĞLAK TRANSİTİ

Analiz-16

24 Ocak 2020 tarihinde Oğlak burcuna geçiyor Satürn. Vedik Astroloji de en ağır hareket eden gezegendir başöğretmen Satürn. Bir burçta yaklaşık 2,5 konaklar ve değdiği alanda kadersel açılımlar yaşatır insanlara. Ama sadece Vedik Astroloji’ye özel Transitleri vardır bu gizemli gezegenin. Bildiğiniz gibi Vedik Astroloji de Ay Burcu kavramı vardır ve çok önemlidir. Çok kabaca tarif etmek gerekirse; Yükselen burcumuz bizim dünyevi hayata bakış açımızı, mesleki seçimlerimizi, fiziksel özelliklerimizi, başkaları tarafından nasıl algılandığımızı belirler dersek, Ay Burcu da bizim iç dünyamızı, zihinsel yapımızı simgeler. Hani bazı insanlar dışarıdan çok sosyal neşeli görünse de onu yakından tanıyanlar aslında içsel dünyasında son derece kırılgan, mutsuz göründüğünü gözlemler. İşte Ay Burcu o iç dünyayı yansıtır.

İşte Satürn Ay Burçlarına göre belirli evlerden geçerken özel döngülere sokar bizi. Bu geçtiği evin konularına göre bizleri belirli sınavlara ve deneyimlere tabi tutar. Bu yazıda bunu açıklamaya çalışacağım. Yıllık Burç Yorumlarında zaten bu transiti Yükselen Burçlara göre yazdım. Bundan dolayı bu analizi okurken Ay Burcunuza göre okumanız gerekmektedir. Eğer Yükselen ve Ay Burcunuzu bilmiyorsanız bana (Doğum Yeri, Doğum Saati, Doğum Yılı) bilgilerinizi vedikastrolojievi@gmail.com adresinden gönderebilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya gayret ediyorum ve zaten bu güne kadar da birçok kişinin burçlarını ilettim. Birde doğduğunuz anda Rasi/Ana Natal/Sabit haritasında Satürn’ü Oğlak burcunda olanlar var ki, onlarda Natal Satürn/Transit Satürn periyodu yaşayacaklar. Bununla ilgili doğum aralıklarını da aşağıda veriyor olacağım. Şimdi başlayalım;

Satürn-5

SADE SATİ

Sade Sati Vedik Astroloji de ki en meşhur Satürn döngüsüdür. Bu döngü yaklaşık 7,5 yıl sürer ve bir ruhun en önemli dönüşüm süreçlerini yansıtır. Sitede Sade Sati ile ilgili makale mevcut oradan ayrıntısına ulaşabilirsiniz. Ben burada tekrar etmemek adına yazmıyorum. Sadece hangi burçların bu sürecinin devam ettiğine ve hangi burçların bu sürece girdiğine değineceğim.

Ay Burcu Yay Olanlar; Sade Sati sürecine son yıllarda en alışkın burç sizlersiniz. Yaklaşık 5 yıldır bu sürecin içerisindesiniz ve artık son 2,5 yıllık periyoda giriyor olacaksınız. Sizlere şöyle söyleyebilirim; En şiddetli ve yoğun yaşanan süreçleri geride bıraktınız ve eğer Satürn’e ayak uydurduysanız gerçekten köklü değişiklikler yaşadınız. Belki bazılarınız evlendi, bazılarınız boşandı, bazılarınız iş değiştirdi, bazılarınız yeni bir işe girdi, hayatlarınızdan pek çok insan çıktı ve yenileri girdi. Ama her ne olduysa öncelikle siz değiştiniz. Artık o eski kişiye siz bile hayretler içerisinde bakıyor olabilirsiniz. Bu yoğun dönemde elbet çok yoruldunuz, bazen bunaldınız, çokça içinize kapandınız. Çünkü Satürn kişiyi zorlar ve yaşam sürecinizde ne ile yüzleşmeniz gerekiyorsa ve bunu halletmeniz isteniyorsa sizi o alanla buluşturur ve bu konuyla ilgili önemli deneyimlerden geçirir. Hepinizin bu deneyimleri başarıyla geçtiğini umuyorum. Şimdi son 2,5 yıllık sürece giriyorsunuz. Bu süreç görece Sade Sati’nin en rahat kısmıdır diyebilirim. Satürn sizlerden geçmiş 5 yıl boyunca yapmanızı istediği köklü değişiklikleri bu dönemde adapte etmenizi ve eyleme geçirmenizi isteyecektir. Bu süre zarfında maddi alanlarınızı da iyi yönetmeniz ve yüklü borç altına girmemeniz önemli. Bu süreçte ayağınızı yorganınıza göre uzatmanız sizler için en sağlıklısı olacaktır. Sağlık demişken, 5 yıldır alışkınsınız ama bu son süreçte de bedeninizi dinlemeniz ve sizlere verdiği uyarıları dikkate almanız gerekmekte.

Ay Burcu Oğlak Olanlar; Sizler ise bu döngünün en yoğun enerjilerini yansıttığı süreci deneyimleyeceksiniz. İkinci 2,5 yıllık süreci yaşayacağınız bu dönemde Karma’nız ile ilgili neleri halletmeniz gerekiyorsa Satürn sizlere o konuyla ilgili deneyimler sunacak. Bu ilişkiler, statünüz, maddi hayat, aile, çocuk, iç dünyanız gibi birçok konu başlığı altında olabilir. Bunun ne olduğunu belirlemek tabi ki bireysel harita analizinden geçen ayrıntılı bir incelemeyle bulunabilir. Bu süreçte yapmamanız gereken en elzem hareket Satürn’e direnmemektir. Bu en çok yapılan yanlışlardan biridir çünkü insanoğlu olarak değişime direnç ve tepki gösteririz. Yaşamı Ego/Zihin gözüyle algıladığımızdan ve Ego değişimden çok korktuğundan böyle otomatik bir tepki oluşturur. İşte bu süreçte sizlerin yapması gereken içe dönmek ve olayları sezgisel bir bakış açısıyla değerlendirmek olmalı. Yaşadığınız deneyimler her ne kadar dünyevi hayat düzleminde olsa ve tezahür etse de, Satürn aslında sizlere ruhsal olarak dönüşmeniz gereken dersleri sunuyor olacak ve bunu zihin gözüyle anlamlandırmanız pek mümkün değil. Zaten yıllık analizlerde de değindiğim üzere artık bu zamanda ve özellikle 2020 yılı ile başlayacak süreçte yaşanılanları Kalp Gözüyle görmek gerekiyor. Bu sürecin sonunda eğer yaşadığınız deneyimlerin ardındakini görmeyi seçerseniz ve bu yolda ilerlerseniz döngü bitiminde bambaşka bir kişi ile karşılaşacaksınız. Bu süreçte akışa direnmemek ve disiplin, özveri ve güvenle yol almak sizleri değiştirecek ve dönüştürecek.

Ay Burcu Kova Olanlar; sizler Sade Sati döngüsünün ilk 2,5 yıllık sürecini deneyimliyor olacaksınız. İlk süreç aslında kişinin kendini, yaşamını, çevresini sorguladığı, anlamaya çalıştığı ve içe kapandığı bir süreçtir. Eğer bu süreci verimli kullanırsanız ikinci 2,5 yıllık döngü sizler için çok daha anlamlı ve rahat geçecektir. Öncelikle bu dönemde insanlar zihinsel olarak radikal kararlar almaya itilir. Bu tabi ki Kadersel bir süreç ise yapmakta hiçbir sakınca yoktur, çünkü Satürn değiştirmemiz gereken deneyimleri sunar bizlere. Burada dikkat etmeniz gereken hadise almayı istediğiniz kararları Zihin/Ego gözüyle mi görüyorsunuz? Yoksa sezgisel yani kalp gözünüzle mi görüyorsunuz? Aslında şu şekilde de kendinizi test edebilirsiniz; eğer almak istediğiniz kararlar “Kaçmak, kurtulmak, görmek istememek” temelli ise bilin ki Zihinsel; ama bu kararlar “Yüzleşme, kabulleniş, idrake varış” temelli ise bilin ki doğru yoldasınız. Kabul ediyorum bu zor bir süreç olacak ama emin olun ilerlemek için Bazen karlı, bazen yağmurlu, bazen de fırtınalı yollardan geçmemiz gerekiyor. Burada sürece ve nereye gittiğinize odaklanırsanız emin olun yaşadığınız deneyimler sizlere çok daha anlamlı gelecektir.

Satürn-4

KANDAKA SATİ/SHANİ

Kandaka, Sanskritçeden  “Diken” anlamında çevrilebilir. Bu süreç sanki ayağımıza diken batmış ve ilerleyemiyormuşuz gibi hissettirir. Diken bizleri öldürmez ama yolda yavaş ilerlememize sebebiyet verir. Dolayısıyla Satürn bizlere dikenin nerede olduğunu gösterir ki, o dikeni çıkarıp yolumuza devam edebilelim. Astrolojik olarak ise Satürn’ün Ay’a göre bir Vedik Horoskop da Köşe Ev diye tabir ettiğimiz 4. 7.ve 10.evlerden geçiş sürecidir. Bu 2,5 yıl süren ve ruhun yaşam yolculuğunda bir üst basamağa çıkması için gereken olgunlaşma süreçleridir. Geçtiği evin konularına göre kişinin deneyimleri de farklılaşır.

Ay Burcu Terazi Olanlar; Sizler Kandaka Sati/Shani periyodunu 4.ev üzerinden deneyimliyor olacaksınız. Dördüncü ev bizlerin iç huzuru, mutluluğu adına çok önemlidir. Elbette aile, taşınmaz mallar, kariyer (Çünkü buradan 10.ev olan kariyer evini de görünümde tutar) gibi konularla da alakalıdır ama en çok içsel olarak zorlandığımız bir süreçtir. Bu süreçte Satürn size içinize dönmeye ve orada ne görüyor olursanız olun onu dürüstçe kabullenmeye, idrak etmeye ve değiştirilmesi gereken şeyleri değiştirmeye davet eder. Eğer yaşamınız da öncesinde Sade Sati süreci atlatmışsanız bu döngü sizler için daha özel bir hal alır. Çünkü Sade Sati süreci zaten büyük olasılıkla ruhu olgunlaştırmış ve belirli bir basamak yükseltmiştir. Bu olgunluğa ulaşmış ruhlar için bu dönem ruhsal olarak bir üst tekamül seviyesine sıçrayabilmelerine olanak tanıyan bir döngüdür. Bu süreçte aile ile ilişkilerde bazı kopuşlar, ayrılıklar yaşanabilir ve bu normaldir. Aslında bu süreç yaşamınızdan çıkması gereken kişilerin çıktığı bir süreçtir çünkü artık sizlerin hayatına katacak bir şeyleri yoktur. Bu yüzden bu süreçte gidene sevgiyle ve şükranla “Hoşçakal” demek, gelene ise gönülden bir “Hoş geldin” demek en doğru davranış olacaktır sanırım. Bu süreçte artık içsel olarak ne yaptığınız veya yapmanız gerektiği ile ilgili netleşmeniz ve sadeleşmeniz istenir sizlerden.

Ay Burcu Yengeç Olanlar; Sizler Kandaka Sati/Shani periyodunu 7.ev üzerinden deneyimliyor olacaksınız. Bu ev her türlü ortaklı işleri, ticareti, yurt dışı kontaklarını temsil eder. Ama en önemli temsil ettiği konu ikili ilişkiler ve evliliktir. Dolayısıyla Satürn sizleri en çok bu alanda deneyimlerle buluşturacak. Burada özellikle kişisel haritanız da destekliyorsa ve ilişkilerle ilgili karmik bir yükünüz varsa bu döngüyü daha radikal değişimlerle deneyimlersiniz. Ani boşanmalar, evlilikler, mevcut ilişkide kopuşlar, kavgalar, gerginlikler gibi birçok süreç üzerinden deneyimlersiniz. Ama yukarıda da yazdığım gibi yaşamınız da öncesinde Sade Sati süreci atlatmışsanız bu döngü sizlerin evlilik ve ilişkiler üzerine artık tüm karmik borcunuzu ödeyeceğiniz yani bir anlamda bu konuyu halledeceğiniz bir süreci beraberinde getirecek. Yine de bu dönemde ikili ilişkilerinize, ortaklı işlerinize ve yurt dışı bağlantılarınıza dikkat etmeniz ve olanın ardındakini görmeniz gerekebilir.

Ay Burcu Koç Olanlar; Sizler Kandaka Sati/Shani periyodunu 10.ev üzerinden deneyimliyor olacaksınız. Onuncu ev kariyer, meslek, statü ve olmak istediğiniz yer ile alakalı konuları yöneten bir alandır. Dolayısıyla bu süreçte kariyeriniz ile ilgili deneyimler yaşarsınız ve bu konulara odaklanmanızı ister Satürn sizlerden. Bu süreçte iş değişiklikleri, kariyer ile ilgili farklı bir alana yönlenmek gibi eylemlerde bulunabilirsiniz. Burada Satürn sizlere netleşmenizi ve odaklanmanızı söyler. Nerede olmak istiyorsunuz? Hangi meslek veya iş sizleri mutlu eder? Ve bunlar için ne yapıyorsunuz? Bu konuları netleştirmeniz ve kendinize yeni bir yol çizmeniz adına olgunlaştırıcı bir süreci deneyimliyor olacaksınız.

Satürn-3

ASHTAMA SATİ/SHANİ

Sanskritçe de Ashtama8” anlamına gelir. Bu Satürn’ün Ay’ınıza göre 8.ev transitidir. Bu transit kişinin içsel olarak olgunlaşma ve tekamül sürecinde bir üst basamağa çıkma zamanlarıdır. Bu süreç kişinin sağlığına dikkat etmesi gereken ve bedenini dinlemesi gereken bir süreçtir. Yine bu dönemde yüklü borçlara girmemek, kefil olmamak yerinde olur ve ayrıca başkalarının kaynaklarından gelir elde ettiğiniz bir iş yapıyorsanız (Sigorta, Finans, Emlak gibi) bu süreçte bu işlerle ilgilide aksamalar ve ani gelişmeler yaşayabilirsiniz. Ama bu süreç en çok ruhsal olgunlaşma adına randımanlı çalışır. Yaşamınız da öncesinde Sade Sati süreci atlatmışsanız bu döngü sizlerin ruhsal potansiyelinizi tam manasıyla keşfettiğiniz ve yükseldiğiniz bir süreci beraberinde getiriyor olacaktır. Bu süreci yaşayacak ve deneyimliyor olacak olan burç ise Ay Burcu İkizler olanlar.

 

NATAL/TRANSİT SATÜRN KAVUŞUMU

 Bu süreç ise doğum haritasında Satürn’ü Oğlak burcunda olan kişilerin deneyimleyeceği bir süreç. Satürn bir burçta yaklaşık olarak 2,5 yıl kaldığı için bu doğum aralıklarını tespit etmek kolay;

 01 Şubat 1961ve tamamı,

1962 (tamamı),

1963 (tamamı),

26 Ocak 1964’e kadar doğan kişilerin

  21 Mart-21Haziran 1990 arasında,

1991 (tamamı),

1992 (tamamı),

05 Mart 1993’e kadar doğan kişilerin haritasında Satürn Oğlak burcunda yerleşmiş durumda. İşte bu tarih aralıklarında doğan kişiler yaşamlarında büyük bir büyüme ve olgunlaşma döngüsü geçirecekler. Satürn bireysel haritanızda hangi eve denk geliyorsa özellikle o evin konularıyla ilgili yoğun dönüşümler yaşamaya davet edilir ruh. Adeta o evin konularıyla ilgili olarak karmasını çözme ve tamamlama çabası ve disiplini istenir kişilerden. Bu biraz içe dönüp yalnızlaştığımız ve ruhumuzla bağlantıya odaklandığımız bir döngüdür.

Satürn Karmanın öğretmenidir ve yaşamlarımıza neresinden dokunursa dokunsun bizleri Karmamız ile yüzleştirir ve çözmemiz için cesaretlendirir. Bu gezegenden her ne kadar korkulsa da ben Satürn’ü korkulacak değil, gerçekçi bir dost olarak görüyorum. Çünkü bazen yaşamın bize gerçekleri göstermesi gerekir, yaşadığımız deneyimleri anlamlandırabilmek için. Toplumumuzda bununla ilgili harika bir atasözü vardır; “Dost acı söyler” diye. İşte Satürn bizlere yaşamımızda gerçeği söyleyen dostumuzdur aslında.

Sevgi ve Işık Sizlerle Olsun

Vedik Astroloji Evi

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sitede yer alan tüm astrolojik yorumlar tamamı ile Hint/Vedik Astrolojisine göre yapılmaktadır